Profesyonel Tasarım Tescili

İkitelli Patent
Kasım 10, 2017
İstanbul Tasarım Tescili
Kasım 20, 2017

Profesyonel Tasarım Tescili

Profesyonel Tasarım Tescili

Bir ürün ortaya koymanın yollarından birisi de o ürünü hiç kimsede ve hiçbir yerde olmayan aynı zamanda da fonksiyonel yanı olan özellikler ile yeni baştan tasarlamaktır. Bu ürünlere icat ya da buluş da denilebilir ve bu ürünler hem maddi açıdan hem de fikren oldukça değerlidir. Üzerindeki uzun çalışmalar ve uğraşlar sonucunda elde edilen bu icatlar mutlaka koruma altına alınmalı ve kime ait olduğu belirlenmelidir. Böylece kötü niyetli olan ya da kısa yoldan para kazanmaya çalışarak emek hırsızlığı yapan bir takım kişilerin verebileceği zararlardan hem tasarımınızı hem de kendinizi korumuş olursunuz. Bu koruma alma işlemine ise tasarım tescili adı verilmektedir. Tasarım tescil merkezi olarak hizmet veren kurumlara tasarımınız ile birlikte başvuruyu yapmanız ve sizden istenen evrakları temin etmeniz ile bu süreç başlar. Profesyonel tasarım tescili aynı zamanda yasal bir korumadır. Bu sayede tasarımınız ve ona ait tüm özellikler sizin izniniz ve bilginiz haricinde ticari amaçlı olarak kullanılamaz ve başka birisi sizin tasarımınız için tasarım tescil belgesi de alamaz.

Tasarım Tescil Aşamaları

Profesyonel Tasarım Tescili

Tasarım tescil merkezi tarafından verilen bu hizmet başvuru sürecinden sonra kurum tarafından yapılacak bir dizi araştırma ile devam eder. Bu araştırmaların en önemlisi de bu tasarımın daha önce dünyanın herhangi bir yerinde tescillenmiş olup olmadığıdır. Belirli bir benzerlik oranı içerisinde bu ürünün daha önce tescillendiği tespit edilir ise sonradan yapılan başvuru iptal edilmektedir. Tasarımın özelliklerine göre araştırma süreci uzun ya da kısa olabilir. Bu süreç içerisinde harcanacak kaynaklara bağlı olarak da kurumlar tarafından tasarım tescil fiyatları belirlenmektedir. Tasarım tescil işlemleri kişilerin ve kurumların yasal haklarından birisidir.

Marka Patent Başvurusu

Tasarımınıza ait kurmuş olduğunuz işletmenin ya da üretimhanenin bir marka değer olacak ise bu marka da koruma altına alınmalıdır. Bu işleme de marka patent ismi verilmektedir. Marka patenti almak için tescil ve patent merkezlerine kişisel başvuru yapabilirsiniz. Marka patent ve tescil işlemlerini hızlandırmak ve daha kolay bir hale getirmek için bu konuda hizmet veren aracı kurumlar ile çalışabilirsiniz.

Profesyonel Tasarım Tescili hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın