İstanbul Tasarım Tescili

Profesyonel Tasarım Tescili
Kasım 17, 2017
Marka Koruma Süresi
Kasım 27, 2017

İstanbul Tasarım Tescili

Yeni bir ürün tasarladı iseniz ve bu ürün kendi alanında tasarlanmış ürünlerin hiçbiri ile benzerlik göstermiyor ise icat olarak değerlendirilir. Yapılan icatlar insanlar için ya da genel olarak hayatı kolaylaştırmak adına bir fayda sağlıyor ise de bu icar tasarım tescili kapsamına girebilir. Tasarım tescillemek fikren ya da fiziken size ait olan bir ürünün sizin adınıza tescillenmesi demektir. Bu durumu hem ürünün sizin tarafınızdan icat edilmiş olduğu yasal olarak kayıtlara geçer, hem de bu ürünlerin tüm üretim ve kullanım hakları sizde saklı olur. Bu durum da yasal olarak ürün üzerinizdeki emeğinizin korunmasını sağlar. Tasarım tescil işlemleri bu sebepten dolayı oldukça önemlidir. Siz de bir ürün geliştirdi iseniz hem bu ürünün daha önce bir başkası tarafından icat edilip edilmediğini öğrenmek için hem de ürüne tasarım tescil işlemleri yaptırıp yaptıramadığınızı öğrenmek için bu işi yapan aracı tescil kurumlarına başvurularda bulunabilirsiniz.

Tasarım Tescil Hizmeti Veren Kurumlar

İstanbul Tasarım Tescili

Tasarım tescil işlemleri oldukça uzun ve detaylı işlemlerdir. Bu sebeple de aracı olan kurumlardan konu ile ilgili yardım alınması ve başvuru yapmadan önce de konu ile ilgili detaylı bilgi alınması gerekir. Başvurular sonucunda tüm araştırmalar yapılır ve eğer söz konusu olan tasarım benzersiz olarak kabul edilirse o tasarıma özgü olarak tasarım tescil belgesi düzenlenmektedir. Düzenlenen belgeler kişilerin haklarının ve emeklerinin koruma altına alındığının da yasal bir göstergesidir. Yasal dayanağından dolayı tasarım tescil merkezi faaliyetleri oldukça önemlidir.

Tasarım Tescil Fiyatları Ne Kadar?

Tasarım tescil işlemleri yapılırken tescil yapılacak ürün ya da hizmetin niteliğine ve yer aldığı sınıfa göre tasarım tescil fiyatları farklılık gösterebilir. Bu sebeple en doğru ve net yöntem bu işi yapan İstanbul tasarım tescili firmaları ile görüşme sağlamaktır. Firmalar tescile konu olacak buluşunuz ile ilgili gerekli sınıflandırmayı yaparak aynı zamanda bu tasarımın tescillenmesi için gerekli tüm işlem basamaklarını da siz anlatırlar. Buluşunuzun marka değerini korumaya almak içinse mutlaka Marka Patent başvurusu yapılmalıdır. Aynı merkezlerden tescil başvurusu ve marka patent başvurusu birlikte yapılabilir.

İstanbul Tasarım Tescili ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.