Patent Tescili

Patent Tescili

Patent denilen terim, daha önce yapılmamış bir ürün ya da bir fikrin ortaya konularak belli bir amaca hizmet eden bir araç haline getirilmesi sonucu ürünün ya da hizmetin tüm kullanım, üretim ve satış gibi haklarının belli bir kişi ya da kurum üzerinde koruma altına alınmış olması demektir. Bu iş bir süreçtir ve patent alma süreci sonunda kişiye bu ürünü için patent tescil belgesi denilen bir belge verilir. Bu belge alınana kadar patent tescili süresi tamamlanmış sayılmaz. Patent ile ilgili tüm kararları ve süreç içindeki tüm durumları yöneten asli kurum Türk Patent Enstitüsüdür. Fakat kişilerin direkt olarak enstitü ile bağlantı kurması ve patent sürecini beklemesi sürekli takip gerektireceğinden bu süre uzayacak ve patent belgesinin alımı da zorlaşacaktır. Bu konuda aracılık yapan ve resmi yollarla çalışan patent firmaları kişi veya kurumlardan patent başvurularını toplayarak, bütün işlerin başvurusunu aynı anda enstitüye yapar ve böylece takibi kolay olan patent başvuruları daha hızlı sonuçlanır ve bu firmalar sayesinde patent almak kolaylaşır.

 

Patent Tescili Nasıl Yapılır?

 

Öncelikli olarak bir aracı ve danışman firma ile çalışıp çalışılmayacağına karar verilmelidir. Aracı firmalar patent alma şartları hakkında da bilgi sahibi olduklarından sonraki süreçte kullanılmayacak ise bile en azından başvuru aşamasında hatalı başvuru yapmamak ve başvurunun iptaline sebep vermemek için bu firmalara mutlaka danışılmalıdır. Patente konu olan buluş ile ilgili tüm detaylar firmaya aktarılmalı ve buluşun değerlendirmesi yapılmalıdır. Patent almak için ilk şart bu buluşun dünya çapında daha önce bulunmamış, patent başvurusu yapılmamış ve kullanılmamış olmasıdır. Bunun takibi Türkiye’de Türk Patent Enstitüsünün aylık olarak yayınladığı dokümanlardan yapılır ve başvuru yapıldığı andan itibaren aynı buluş için ikinci bir kişinin başvuru yapması engellenir.

 

 Patent Alma Süreci Ne Kadar Sürer?

 

 Ortalama bir patent alma süreci 2 ile 2 buçuk yıl arasındadır. Bu sürecin bu kadar uzun olmasının sebebi ise Türk Patent Enstitüsünün yapmış olduğu dünya çapında bir araştırmadır. Bir buluşun patent başvurusu değerlendirilirken herhangi bir dünya ülkesinde başka bir başvuru ile karşılaşılır ise sonradan yapılan başvuru değerlendirme dışı kalacağından buluş sahipleri böyle durumlarda emeklerinin boşa gitmemesi için buluşta değişiklikler yapmaya gidebilmektedirler. Bu sürecin kısaltılması için yapılacak tek şey ise bir buluşun ortaya çıkma aşamasında yani araştırma geliştirme denilen ar-ge aşamasında patent araştırmalarının başlamasıdır. Bu aşamada fark edilecek herhangi bir başvuru hem ar-de dönemi için harcanacak zamanın başka bir buluş için değerlendirilmesine imkan verir hem de bu dönemde boşa para harcanmasının önüne geçilmiş olur. Paten tescil firması patent tescil fiyatları ise buluşa konu olan ürünün durumuna ve sınıfına göre farklılık göstermektedir. Bunun için patent kuruluşları ile ürün üzerinde detaylı konuşulmalıdır.

Patent Tescili, Patent Tescil Ofisi, Patent Almak, Patent Fiyatları ve Patent Tescili ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için Marka Patent firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılarımız

Şubat 1, 2018

Faydalı Model Nedir

Faydalı Model Nedir Faydalı model sanayi sektöründe çalışan işletmelerin yenilik özelliği taşıyan ve sadece kendilerine ait olan yepyeni bir buluşu kullanma, pazarlama ve tanıtma hakkının belirli […]
Ocak 29, 2018

Barkod Tescili Nedir

Barkod Tescili Nedir Kodlanabilir bilgilerin, barkod okuyucu cihazlar tarafından okunması sağlayan bir simge olup, farklı kalınlıkta yan yana dizilmiş siyah çizgilerden oluşur. Barkod dünyada belli standartlara […]
Ocak 25, 2018

Ce Belgesi Nasıl Alınır

Ce Belgesi Nasıl Alınır Ce Belgesi Nedir? Ürünün Avrupa ürün mevzuatına uygunluğunu gösteren belgeye CE belgesi denir. CE belgesi, “Conformite European” kelimelerinin kısaltmalarından meydana gelmektedir. Bu […]

Ücretsiz Marka - Patent Araştırma

Müşterilerimizin Gözünden

 • Marka Patent ekibiyle internet siteleri aracılığıyla tanışma şansımız oldu. Profesyonellik ve ekonomik fiyat konusunda oldukça başarılı bir firma.
  Recep DERDİYOK
  Dem Media - Şef
 • Ekonomik fiyat ile marka tescil ettirmek mi elbette mümkün. Marka Patent firması ekonomik fiyatları ile her zaman en büyük destekçimiz olmuştur. Zeynep Hanım'a ayrıca teşekkürler.
  Melek ERTÜRK
  ER Reklam
 • Marka Patent firması tasarım tescil işlemlerimizde oldukça başarılı işler çıkartmıştır. Tasarımlarımız sizin sayenizde güvence altında. Teşekkürler
  Mehmet CAN
  Tek Mühendislik