Barkod Tescili Nedir

Ce Belgesi Nasıl Alınır
Ocak 25, 2018
Faydalı Model Nedir
Şubat 1, 2018

Barkod Tescili Nedir

Kodlanabilir bilgilerin, barkod okuyucu cihazlar tarafından okunması sağlayan bir simge olup, farklı kalınlıkta yan yana dizilmiş siyah çizgilerden oluşur. Barkod dünyada belli standartlara göre verilmektedir. Barkod bilgisi olarak, ürüne ait stok numarası, seri numarası gibi bilgiler girilebilir. Zamandan tasarruf ve iş gücü kaybı gibi etkenler gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu nedenle barkod tescili nedir sorusu akla gelmektedir.

Barkod Numarası Avantajları

Barkod Tescili Nedir

Ürün giriş ve çıkışlarını ve stok durumları, maliyet hesapları, kalite ve kontrol işlemlerinin daha kolay ve hızlı yapılması, işgücü ve zaman tasarrufu, ürün siparişinde stok durumunda önlem alma, ürün denetiminde kolaylık, sevkiyatı işlemini doğru ve zamanında gibi avantajlar sunmaktadır. Bilgisayarlara okutulan bu referans numarası ile ürün hakkında bilgi alınmaktadır. Avantajları sunmasına karşı barkod numara başvurusu için mutlaka gerekli kurumlara yapılmalıdır. Başvuru yapılması için ticaret odası veya esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olmak gerekir.

Barkod Numarası Almak Gerekli Evraklar

İş hayatında firmalara iş gücü anlamında kolaylık sağladığı ve hatasız işlem yapma gibi avantajlar sağladığı için barkod tescili ticari iş hayatında bir zorunluluk haline gelmiştir. Noter onaylı taahhütname, oda kayıt sicil sureti, gelir tablosu, ticaret sicili gazetesi ve sisteme giriş ücretinin ödendiği banka dekontu barkod başvurusu için gerekli evraklardır. Firmanın TOBB‘un belirlediği kurallara uyacağını taahhüt edeceği belirtilen belge noterde onaylatılır ve boş başvuru formu ile birlikte verilir. Oda kayıt sicil sureti ise ticaret odasına kayıtlı olduğunu gösteren bir belgedir. Gelir tablosu, kuruluşun başvurudan önceki cirosuna ait geliri gösteren belgedir. Sisteme giriş ücreti alınmaktadır. Son olarak alınacak barkod sayısına göre belirlenen fiyat yatırılarak banka dekontu alınır. Dekont üzerinde unvan ve vergi numarasının yazması zorunludur. Tüm evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması halinde barkod numarası alma işlemi gerçekleşir.

Ürün ve hizmetlerin başka firmanın ürün ve hizmetlerinden ayrılması için şekil, harf, sayı, kişi adları benzer biçimde ifade edilen ve çoğaltılabilen her türlü işarete marka denir. Bu nedenle ürün ve hizmete marka patent alınması gerekir. Patent alınması ürünün izinsiz kullanılmasına ve taklit edilmesinin önüne geçer.  

Barkod Tescili Nedir sorusu ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.