Yurt Dışı Tasarım Tescili

Yurt Dışı Tasarım Tescili

Uluslar Arası Tasarım Tescili Hakkında

Yurt Dışı Tasarım Tescili

Türkiye’de alınan tasarım tescil belgesi ile gerçekleşen koruma, yurt dışında geçerli değildir. Sahip olduğunuz tescili yurt dışında kullanmak istiyorsanız yurt dışı tasarım tescili almanız gerekmektedir.

Marka tescil ve marka patent hakları yapılan ülke bazında geçerlidir. Online ödeme ve uygun ödeme koşulları sağlayan şirketlerin sağladığı profesyonel hizmet ile işlemlerinizi güven içerisinde yapabilirsiniz. Şirketlerin uzman kadro ve kaliteli hizmetleri ile kendinize en uygun sistemi seçebilirsiniz.

Yurt Dışı Tescil Başvuru Süreci

Başvuru işlemleri, WIPO(Dünya Fikir Haklar Örgütü) tarafından, Lahey Anlaşmasına göre işletilmektedir. Talep edilen ülke, başvuruyu gerçekleştiren kişi tarafından seçilmektedir. Bütün işlemler aynı merkez üzerinden yönetilerek tüm kayıtlar aynı merkez üzerinde korunmaktadır. Üye olan ülkelerden bazıları şunlardır; Ukrayna, Türkiye, Makedonya, Suriye Arap Cumhuriyeti, İsviçre, İspanya, Slovenya, Singapur, Sırbistan, Moldova, Polonya, Romanya, İzlanda, Almanya, Fransa, Gürcistan, Danimarka, Mısır, Avrupa Birliği.

Bireysel başvuru ile gerçekleşir. Tescil almak istediğiniz ülkenin şartlarını araştırarak, uygun şekilde başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Türkiye’de yapılan tasarım tescilini yurt dışında korunmasını sağlamak için, Türkiye’de ki başvurunuzu yaptığınız zaman, yasal süreç olan 6 ay zaman zarfı içinde yurt dışı tasarım tescili süreci başlatabilirsiniz. İşlemeleri şu seçenekler dahilinde yapabilirsiniz; Ulusal Bazda Tasarım Tescili, Uluslar Arası Tasarım Tescili, Avrupa Birliği Kapsamında Topluluk Müracaatı, Ulusal Bazda Tasarım Tescili.

RCD (Avrupa Topluluk Tasarım Başvurusu)

İspanya’nın Alicante semtinde yer alan “Avrupa Topluluk Marka ve Tasarım Ofis”i tarafından yürütülmektedir. Tasarımların, farklı 27 Avrupa Birliği ülkesinde tescil edilmesini ve korunmasını sağlar. Sistemin sağladığı yurt dışı tasarım tescili fiyatları çok uygundur. Yaklaşık bir iki hafta içerisinde tescil edilme imkanı sağlar.

Madrid Protokolü ve Avantajları

En çok tercih edilen sistemler arasında yer alır. Tek başvuru ile birçok ülkede tescil sağlanır. Tescil sonrası maliyeti oldukça ekonomiktir. Tescil işleminden sonra ihtiyacınız olan adres değişikliği, unvan değişikliği gibi işlemleri tek seferde gerçekleştirip Uluslararası Sicile hızlıca kaydedilmesini sağlar. Üye olan ülkelerden bazıları şunlardır; Azerbaycan, Çin, Almanya, İspanya, Gana, İsrail, Kenya, Lihteştayn, Fas, Makedonya, Umman, Rusya, Slovakya, Suriye, Amerika.

CTM(Avrupa Topluluk Marka Başvurusu) ve Avantajları

Yapacağınız tek başvuru ile topluluğa bağlı ülkelerde marka tescili yapılır. Üye ülkelerden bazıları şunlardır; İtalya, Hollanda, Almanya, Kıbrıs, İrlanda, Malta, Estonya, Avusturya, Finlandiya, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg.

OAPI(Afrika Birliği) ve Avantajları

Bu sistem sayesinde tek başvurunuzda 16 Afrika ülkesinde ulaşmanız mümkündür. Oapi ülkelerinden bazıları şunlardır; Benin, Mali, Gabon, Togo, Kamerun, Çad, Gine, Burkina Faso, Moritanya, Orta Afrika Cumhuriyeti.

Maliyet ve Süreç

Fiyatlar, yurt dışı tasarım tescili sınıfları seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. İnternet üzerinden ve ya danışmanlarınızdan bilgi alabilirsiniz. OHIM aracılığıyla yapıldığında yaklaşık bir buçuk yıl, Madrid protokolü aracılığıyla yapıldığında yaklaşık on sekiz ay, ülke bazında ise yaklaşık bir yıl sürmektedir.

Yurt Dışı Tasarım Tescili, Yurt Dışı Tasarım Tescil Ofisi, Yurt Dışı Tasarım Tescillemek, Yurt Dışı Tasarım Tescili Fiyatları ve Yurt Dışı Tasarım Tescili ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için Marka Patent firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılarımız

Aralık 11, 2017

Patent Tescil Ücreti

Patent Tescil Ücreti Patent Nedir ? Teknik veya bilimsel olan bir buluş ya da bu buluşun uygulanabilmesi açısından kullanım hakkının bir kişiye ait olduğunu tescil eden […]
Aralık 4, 2017

Marka Tescili Neden Önemlidir ?

Marka Tescili Neden Önemlidir ? Markalar kişilerin kendi ürünlerine ya da hizmetlerine hem faaliyetlerini duyurmak için ve bu hizmetlerin yaygınlaşmasını sağlamak için verdikleri isimdir. Bu isimler […]
Kasım 27, 2017

Marka Koruma Süresi

Marka Koruma Süresi Markalar kişilerin ya da kurumların sahip olduğu mal ve hizmetler için vermiş oldukları isimlerdir. Her marka belirli bir ürünü ya da sunulan hizmeti […]

Ücretsiz Marka - Patent Araştırma

Müşterilerimizin Gözünden

 • Marka Patent ekibiyle internet siteleri aracılığıyla tanışma şansımız oldu. Profesyonellik ve ekonomik fiyat konusunda oldukça başarılı bir firma.
  Recep DERDİYOK
  Dem Media - Şef
 • Ekonomik fiyat ile marka tescil ettirmek mi elbette mümkün. Marka Patent firması ekonomik fiyatları ile her zaman en büyük destekçimiz olmuştur. Zeynep Hanım'a ayrıca teşekkürler.
  Melek ERTÜRK
  ER Reklam
 • Marka Patent firması tasarım tescil işlemlerimizde oldukça başarılı işler çıkartmıştır. Tasarımlarımız sizin sayenizde güvence altında. Teşekkürler
  Mehmet CAN
  Tek Mühendislik