Faydalı Model Nedir

Barkod Tescili Nedir
Ocak 29, 2018

Faydalı Model Nedir

Faydalı model sanayi sektöründe çalışan işletmelerin yenilik özelliği taşıyan ve sadece kendilerine ait olan yepyeni bir buluşu kullanma, pazarlama ve tanıtma hakkının belirli bir süreliğine sadece kendi işletmelerine ait olmasını belgelerle koruma altın alan bir sistemdir. Bu sistem işletmelere tamamen buluşunun kendilerinin kullanma ve tasarruf sağlama yetkilerini vermesi faydalı model nedir sorununun da önüne geçer. Genellikle belirli bir süre olarak uygulanan bu süreç 10 yıl olarak baz alınmaktadır. Baz alınan bu süre boyunca da daima nitelik gerektiren bir yeniliğin bulunmasıyla kullanım hakkı işletmeye verilmektedir.

Kimler Yararlanabilir?

patent faydalı model

Faydalı Model Nedir

Söz konusu faydalı modeli faydalı model nedir noktasında kimlerin yararlanabileceği bekleyen bir çözüm yolunu oluşturmaktadır. Genellikle orta ve küçük sermayeli sanayiciler tarafından kullanılmasına imkan tanıyan bu sistem böylelikle küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin menfaatlerini koruması yönüyle dikkat çeken konular arasında gelmektedir. Bu bakımdan da tamamen tüzel kişiliklerin buluşlarına saygı duyulmasını sağlayan ve tamamen önde gelen haklar itibariyle nitelikler ortaya koyan amaçları olan bir sistemi oluşturmaktadır. Bu da elbette dikkat çeken yönler adına son derece önemli bir faydalı model araştırma işlemidir.

Gerekli Belgeler

Faydalı model sisteminden yararlanmak isteyen sanayi işletmelerinin belgelerle ibraz etmek yükümlülüğü taşımış oldukları birtakım başvuru şartları bulunmaktadır. Bunlar faydalı model belgesi adıyla bilinmektedir. Öncelikle başvuru belgesi bilgisayar ortamında resmi yazışmalar esasına uygun olarak hazırlanarak eksiksiz doldurulmalıdır. Ardından 50 ya da 100 kelimelik kısa bir tarif içeren buluşun açıklanmasını sağlayacak yazıya yer verilmelidir. Burada dikkat edilmesi gerekenler üzerinize on yıllığına alacağınız buluşun tüm haklarını tamamen ayrıntılarıyla hatta resimleriyle, logolarıyla bildirmek olacaktır. Bunun için mutlaka buluşun sanayide yenilik ve sanayiye uygulanabilirlik ilkelerini kesinlikle karşılamaları gerekmektedir. Eğer bu ilkeleri karşılamayan bir buluş ortada ise söz konusu faydalı model sisteminden sanayi işletmesinin yararlanması mümkün değildir. Bu bakımdan düşünülecek olunduğunda yukarıda yer verilen temel ilkeler çatısı altında konunun tüm yönleriyle ele alınarak değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelere bağlı olarak da farklı süreçlere yönelik çalışmaların tamamlanarak faydalı model sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir.

Tüm bu süreçleri sizler için yürüten Marka Patent alanında sorumluluk sahibi bilinciyle hareket ederek sorgulama, başvuru evraklarının hazırlanması gibi süreçleri yakından takip etmektedir.

Faydalı Model Nedir sorusu ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.