Marka Tescili

Marka Tescili Ne Demektir?

Marka Tescili

Firmaların ürettiği mal ve hizmetleri diğer firmaların mal ve hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan, müşterilerin ise aradığı ürünü kolaylıkla diğer ürünlerden ayırt etmesine yardımcı olan, kuruluşların kurumsal olan imajlarını diğer kişi ya da kuruluşlara karşı net ve açık bir biçimde gösteren her türlü işarete marka denir. Marka sözcük, şekil, harf, sayı gibi değişik türlerden meydana gelebilir. Ülkemizde markaların koruma altına alınması amacıyla 1995 yılında marka tescili başlamıştır. Ticari faaliyette bulunan her işletme mutlaka kendisini müşterilerine tanıtacak bir marka kullanmaktadır. Öncelikle tanıtımı yapılmış ancak tescil işlemi yapılmamış bir marka hak kayıplarına sebep olabilir. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil işlemi yapılmamış bir marka kullanan kişiye ait değildir.

 Marka Tescil İşlemleri Nelerdir?

Marka tescil işlermleri ortalama olarak 10-12 ay gibi bir zaman alan işlemler silsilesidir. Bu işlemler silsilesinin en başından tescil belgesinin ilgililere teslim edilmesi sürecine kadar önemle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Markanın tescil işlemleri birçok yazışma gerektiren işlemlerden oluşur. Marka başvurusunda herhangi bir itiraz veya red gibi bir durumun söz konusun yokken bile marka işlemlerinin takip edilmesi özel bir ihtisas gerektirmektedir. Diğer taraftan marka başvurusunda yapılan itraz ya da red gibi bir durum mevcut ise profesyonel bir yardıma alınması elzemdir.

 Markanın Tescil İşlemlerinin Aşaması

            1-Müracaat: Yapılan araştırma sonunda  markanın kullanıma müsait olduğunun ve tescil talebinde bulunabileceğini gösterir.

            2-İnceleme: Marka için yapılan müracaatın Türk Patent Enstitüsü uzmanlarınca tescil işleminin yapılıp yapılmayacağının sorgulandığı aşamadır. Bu inceleme neticesinde marka ya kabul edilip ilana açılır ya da kabul edilmeyerek red kararı verilir.

            3-İlan:  Yapılan inceleme neticesinde markanın 3 ay gibi süre zarfında Resmi Markalar Bülteni’nde itirazlara çıktığı zamandır.

            4-Kabul:  İlan süresince markaya herhangi bir itirazın gelmemesi halinde Türk Patent Enstitüsü’nün markayı tescilin aşamasıdır.

            5-Belge: Türk Patent Enstitüsü tarafından bu aşamaya kadar olan işlemler eksiksiz bir şekilde yapılması durumunda tescil belgesini düzenleyerek ilgililere gönderir.

Online Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Online marka tescil başvuruları Sistem Patent adı verilen bir sistem tarafından online ortamda gerçekleştirilmektedir. Bu sistemde yapılan marka başvuruları online olarak sistemsel kayıtları yapıldıktan sonra marka uzmanlarınca gerekli incelemelerin akabinde başvuru işlemi başlatılır. İş hayatında marka müracaatlarının en kısa zaman dilimi içerisinde yapılması büyük önem taşımaktadır. Sistem patent tarafından bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika gibi bir süre içinde gerçekleştirilmektedir.

 Marka Başvurusu

 Marka Başvuru Süreci yaklaşık olarak 10 ile 12 ay gibi bir zaman sürmektedir. Belirlenmiş olunan marka için başvuru yapmadan önce kişisel olarak markanın daha önce tescil edilip edilmediği hususunda gerekli araştırmanın yapılması çok önemlidir. Hatta yapılacak olan bu işlemi danışmanlar aracılığıyla yapılması daha yerinde bir karar olacaktır. Marka başvurusu yapıldıktan sonra markanın kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili incelemeler sonunda olumlu sonuç çıktığında tpe marka tescili için gerekli işlemleri başlatır. Marka başvuru işleminden sonra sırasıyla inceleme, ilan, kabul işlemleri sorunsuz bir şekilde devam ettikten sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından belgenin verilmesiyle süreç neticelendirilir.

Marka Nedir ? , Marka Tescili, Marka Tescil Ofisi, Ücretsiz Marka Araştırma, Marka Tescil Fiyatları ve Marka Tescillemek ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için Marka Patent firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılarımız

Şubat 1, 2018

Faydalı Model Nedir

Faydalı Model Nedir Faydalı model sanayi sektöründe çalışan işletmelerin yenilik özelliği taşıyan ve sadece kendilerine ait olan yepyeni bir buluşu kullanma, pazarlama ve tanıtma hakkının belirli […]
Ocak 29, 2018

Barkod Tescili Nedir

Barkod Tescili Nedir Kodlanabilir bilgilerin, barkod okuyucu cihazlar tarafından okunması sağlayan bir simge olup, farklı kalınlıkta yan yana dizilmiş siyah çizgilerden oluşur. Barkod dünyada belli standartlara […]
Ocak 25, 2018

Ce Belgesi Nasıl Alınır

Ce Belgesi Nasıl Alınır Ce Belgesi Nedir? Ürünün Avrupa ürün mevzuatına uygunluğunu gösteren belgeye CE belgesi denir. CE belgesi, “Conformite European” kelimelerinin kısaltmalarından meydana gelmektedir. Bu […]

Ücretsiz Marka - Patent Araştırma

Müşterilerimizin Gözünden

 • Marka Patent ekibiyle internet siteleri aracılığıyla tanışma şansımız oldu. Profesyonellik ve ekonomik fiyat konusunda oldukça başarılı bir firma.
  Recep DERDİYOK
  Dem Media - Şef
 • Ekonomik fiyat ile marka tescil ettirmek mi elbette mümkün. Marka Patent firması ekonomik fiyatları ile her zaman en büyük destekçimiz olmuştur. Zeynep Hanım'a ayrıca teşekkürler.
  Melek ERTÜRK
  ER Reklam
 • Marka Patent firması tasarım tescil işlemlerimizde oldukça başarılı işler çıkartmıştır. Tasarımlarımız sizin sayenizde güvence altında. Teşekkürler
  Mehmet CAN
  Tek Mühendislik