Faydalı Model

Faydalı Model

Faydalı Model Nedir?

Faydalı Model

Faydalı Model; sanayide uygulanabilen, yeni bulunan buluşun hak sahibine üretme veya pazarlama hakkı tanıyan ve 10 yıl geçerliliği olan bir model türüdür. Faydalı model nedir diye ayrıntılı olarak inceleyecek olursak; patent işlemlerine oranla daha kolay ve daha tasarruflu olan bu model, ürün korumasını kolay ve hızlı şekilde sağlaması sebebiyle özellikle küçük işletmelerin buluş yapmalarını özendirmek için uygulamaya alınmıştır.

Faydalı Model İle Patent Arasındaki Farklar

Faydalı Model, bazı özellikleri açısından Patent ile farklı özelliklere sahiptir. Bu farklılıkları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 -Faydalı Model ile koruma süresi 10 yıl iken, Patent koruma süresi 20 yıldır.

 -Faydalı Model’de araştırma ve incelemenin olmaması sebebiyle hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf sağlamaktadır. Faydalı model fiyatları patente göre daha düşüktür.

 -Faydalı Model’de ek belge alma hakkı yoktur.

 -Faydalı Model’de askı süresi 3 ay iken, Patent’te askı süresi 6 aydır.

 Faydalı Model Kriterleri Nelerdir?

Faydalı Model Belgesi almak ile Patent Belgesi almak arasında hem başvuru hem de değerlendirme şekli açısından birçok farklılık bulunmaktadır. Faydalı model işlemleri için aranan kriterleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 -Yenilik: Bulunan ürün veya hizmetin daha önce yazılı veya sözlü olarak açıklanmamış olması gerekmektedir.

 -Sanayiye Uygunluk: Buluş, pratikte sanayide kullanılabilir olmalıdır.

 Faydalı Model Başvuru Aşamaları

Faydalı Model Belgesi almak için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Faydalı model basamakları şu şekilde sıralayabiliriz:

 -Başvurunun Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TÜRKPATENT) yapılması,

 -TÜRKPATENT tarafından başvurunun şekil ve şartlarının incelenmesi,

 -Patent Bülteni’nde başvurunun ilan edilmesi,

 -Faydalı Model tescil kararının alınması,

 -Faydalı Model Belgesi’nin verilmesi.

 Faydalı Model Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

TÜRKPATENT’e faydalı model başvuru yapmak için başvuru sahipleri veya Marka Vekilleri tarafından temin edilmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. TÜRKPATENT kurumu tarafından istenen belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 -Faydalı Model başvuru dilekçesi,

 -Üç nüsha olacak şeklinde hazırlanacak buluşu açıklayan bir tarifname,

 -Üç nüsha şeklinde hazırlanacak olan Faydalı Model ile korunması istenen buluşun unsurları,

 -Tarifnamedeki buluşun ve korunması istenen unsurların üç nüsha resimleri,

 -Başvuru ücretinin yatırıldığında dair herhangi bir dekont,

 -Buluşu kısaca özetleyen bir yazı.

 Faydalı Model Hizmetleri

Faydalı Model Belgesi alma hizmetleri ile sizlerin hizmetinde olan firmamız, bünyesinde bulunan uzman kadro ile belge alma sürecinde sizlere her türlü desteği sunmaktadır. Faydalı Model Belgesi alma sürecinde sizlere en uygun fiyatlarla hizmet veren firmamız, en hızlı ve en güvenli şekilde belge almanızı sağlamaktadır. Firmamız hizmetlerini en ekonomik fiyat ile sürdürmektedir. Tecrübeli ve işinde uzman personeli ile hizmetlerini sürdüren firmamızda en iyi Faydalı Model Belgesi alma hizmetini bulabilirsiniz.

Profesyonel hizmet anlayışı ile faaliyetlerini sürdüren firmamız, müşteri memnuniyetini ise ön planda tutmaktadır. Siz de buluşlarınız için kolay ve güvenli bir şekilde Faydalı Model Belgesi almak istiyorsanız, çalışma ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Faydalı Model, Faydalı Model Alma Şartları, Faydalı Model Alma, Faydalı Model Tescili, Faydalı Model Tescil Ofisi, Faydalı Model Fiyatları ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için Marka Patent firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılarımız

Şubat 1, 2018

Faydalı Model Nedir

Faydalı Model Nedir Faydalı model sanayi sektöründe çalışan işletmelerin yenilik özelliği taşıyan ve sadece kendilerine ait olan yepyeni bir buluşu kullanma, pazarlama ve tanıtma hakkının belirli […]
Ocak 29, 2018

Barkod Tescili Nedir

Barkod Tescili Nedir Kodlanabilir bilgilerin, barkod okuyucu cihazlar tarafından okunması sağlayan bir simge olup, farklı kalınlıkta yan yana dizilmiş siyah çizgilerden oluşur. Barkod dünyada belli standartlara […]
Ocak 25, 2018

Ce Belgesi Nasıl Alınır

Ce Belgesi Nasıl Alınır Ce Belgesi Nedir? Ürünün Avrupa ürün mevzuatına uygunluğunu gösteren belgeye CE belgesi denir. CE belgesi, “Conformite European” kelimelerinin kısaltmalarından meydana gelmektedir. Bu […]

Ücretsiz Marka - Patent Araştırma

Müşterilerimizin Gözünden

 • Marka Patent ekibiyle internet siteleri aracılığıyla tanışma şansımız oldu. Profesyonellik ve ekonomik fiyat konusunda oldukça başarılı bir firma.
  Recep DERDİYOK
  Dem Media - Şef
 • Ekonomik fiyat ile marka tescil ettirmek mi elbette mümkün. Marka Patent firması ekonomik fiyatları ile her zaman en büyük destekçimiz olmuştur. Zeynep Hanım'a ayrıca teşekkürler.
  Melek ERTÜRK
  ER Reklam
 • Marka Patent firması tasarım tescil işlemlerimizde oldukça başarılı işler çıkartmıştır. Tasarımlarımız sizin sayenizde güvence altında. Teşekkürler
  Mehmet CAN
  Tek Mühendislik