Tasarım Tescili

Tasarım Tescili

Tasarım Tescili

Tasarım tescili daha önce üretilmemiş olan bir ürün ya da ortaya koyulmamış bir hizmete konu olan buluşun, ilk fikir sahibi tarafından haklarının ve üretim izninin patent altına alınması demektir. Tasarım, hazırlığı uzun yıllar süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonucunda toplum ve insan yararına hizmet sağlayacak bir ürünün ortaya konmasıdır. Tasarlanan ütün mutlaka olumlu bir amaca hizmet etmeli ve ilerleyen süreçlerde kendine değer katmalıdır. Tasarım tescillemek arge çalışmaları sonucu ortaya çıkan ürünün haklarının garanti altına alınması ve ürün içinde bir marka tescil belgesi oluşturulması demektir. Tasarımın tescillenmesi için öncelikli olarak bu tasarımın yapılma amacı, kullanılan malzemeler, tasarımın maliyeti, tasarımın kullanım alanı ve tasarımın varsa kişiye ya da çevreye olası verebileceği zararlar incelenmelidir.

Tasarımı Tescilletmek İçin Nereye Başvurulur?

Tasarımı tescilletmek için direkt olarak Türk patent Enstitüsüne başvurulabileceği gibi profesyonel hizmet veren marka patent firmaları da kullanılabilir. Bu tasarımlar için başvuruların şahış olarak Patent Enstitüsüne yapılması halinde patent için yapılacak işlemler ve patent süreci daha uzun ve meşakatli olabileceğinden tasarım tescil işlemleri tasarım tescil sınıfları tasarım tescil ofisi yapılacak başvurular, hem başvuruların takibi ve süreç yönetimi hem de gerekli evrakların hazırlanması konusunda daha pratik olacaktır. Bir buluşun tasarımının tescile uygun olup olmadığını anlamak için tüm dünya çapında yapılan patent başvuruları ve verilen marka patent tescil belgeleri incelendikten sonra karar verilir. İnceleme sonrası uygun bulunan başvurular için tasarım tescil belgesi kişi veya kurum adına hazırlanıp yalnızca konuya buluş olan ürün için hazırlanır. Bu süreç içinde eğer dünya üzerinde herhangi bir ülkede, başvuru yapılan zaman diliminden daha önce bir zamanda bir başvuru yapılmış ise yapılan yeni başvuru geri çevrilir, yeni başvuru üründe ve başvuru belgesinde bir takım değişiklikler yapılarak tekrar gönderilebilir. Fakat bu durumda yapılması gereken en mantıklı şey, tasarım ürününde kalıcı değişiklikler yaparak tasarımın boyutunu ve özelliklerini tamamen başka bir ürüne dönüştürmektir. Aynı zamanda da ürüne benzer özellikli tüm tasarımlar için dünya çapında tescil başvurusu yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

Tasarım Tescil Büroları Nerede Bulunur?

Marka Patent Tasarım Tescili firmaları şehir merkezlerinde bulundukları gibi internet üzerinden web siteleri yolu ile de hizmet verebilirler. Bu kurumlar marka patent ve tasarım tescil işlemlerinin hızlı olmasını sağlarlar ve danışanlarına ekonomik hizmet sunarlar. Tescil büroları telefon numarası, e mail adresi, web sitesi ve adres bilgileri firma rehberlerinden elde edilebilir. Bu firmalara telefon ile ya da e mail yolu ile ulaşım sağlayıp danışmanlık hizmeti için randevu talep edilebilir. Tasarım tescil hizmetlerinin ücretleri tescile konu olacak ürüne ve bu süreçte gerekli olacak evraklara göre belirlenir. Bu ücret tasarım tescil büroları tarafından tescil belgesi alınmadan önce kişilere iletilir.

 

Tasarım Nedir? Tasarım Tescili, Tasarım Tescil Ofisi, Tasarım  Tescillemek, Tasarım Tescili Fiyatları ve Tasarım Tescili ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için Marka Patent firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılarımız

Şubat 1, 2018

Faydalı Model Nedir

Faydalı Model Nedir Faydalı model sanayi sektöründe çalışan işletmelerin yenilik özelliği taşıyan ve sadece kendilerine ait olan yepyeni bir buluşu kullanma, pazarlama ve tanıtma hakkının belirli […]
Ocak 29, 2018

Barkod Tescili Nedir

Barkod Tescili Nedir Kodlanabilir bilgilerin, barkod okuyucu cihazlar tarafından okunması sağlayan bir simge olup, farklı kalınlıkta yan yana dizilmiş siyah çizgilerden oluşur. Barkod dünyada belli standartlara […]
Ocak 25, 2018

Ce Belgesi Nasıl Alınır

Ce Belgesi Nasıl Alınır Ce Belgesi Nedir? Ürünün Avrupa ürün mevzuatına uygunluğunu gösteren belgeye CE belgesi denir. CE belgesi, “Conformite European” kelimelerinin kısaltmalarından meydana gelmektedir. Bu […]

Ücretsiz Tasarım Araştırması

Müşterilerimizin Gözünden

 • Marka Patent ekibiyle internet siteleri aracılığıyla tanışma şansımız oldu. Profesyonellik ve ekonomik fiyat konusunda oldukça başarılı bir firma.
  Recep DERDİYOK
  Dem Media - Şef
 • Ekonomik fiyat ile marka tescil ettirmek mi elbette mümkün. Marka Patent firması ekonomik fiyatları ile her zaman en büyük destekçimiz olmuştur. Zeynep Hanım'a ayrıca teşekkürler.
  Melek ERTÜRK
  ER Reklam
 • Marka Patent firması tasarım tescil işlemlerimizde oldukça başarılı işler çıkartmıştır. Tasarımlarımız sizin sayenizde güvence altında. Teşekkürler
  Mehmet CAN
  Tek Mühendislik