Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel tasarımlara sahip ürünlerini tescil etmek isteyenlerin akıllarında oluşan en büyük soru işareti, tescilin ülke mi yoksa dünya bazında mı tescillendiği üzerinedir.Hatta birçok kişi sağlıklı bilgilere sahip olmadan, tescilin tüm dünya üzerinde işlemde olduğunu varsaymaktadır.

Bu durum yanlış bir cevap olabildiği gibi, sonradan kişinin hayal kırıklığına uğramasına karşılık olarak sadece tescil edildiği ülkenin sınırları içerisinde tescil işleminin tabi olduğunu bilmesi gerekmektedir. Yani örnek olarak verecek olursak; Türkiye var olan bir kişinin endüstriyel tasarımının tescil ettirilmesi, sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerliliğini korumakta olup, dünya üzerinde başka bir ülkede yapılması ve tescil ettirilmesi ön görülmektedir.

TEK BİR BAŞVURU İLE BİRDEN FAZLA TASARIMIN TESCİL EDİLMESİ

Bu işlem bir markanın veya tasarımcının tek bir başvuru ile birden fazla ürün tasarımının tescil edilmesi üzerine işlem görmektedir. Birden fazla tasarımın tek bir başvuru ile kabul edilebilmesi içinde tescil kurallarınca aşağıda yer alan niteliklere sahip olması zorunludur.

Birden fazla tasarımın aynı takım içerisinde(Set olarak birden fazla parçanın bir arada olması) olması    kaydı ile tescil işlemi gerçekleşebilmektedir.

–Tasarımların aynı takımın alt parçası olarak zorunluluğu da bulunmaktadır. Eşit seviyede olmasa bile mutlaka bir alt tabaka özelliğinde yer alması gerekmektedir.

–Tasarımın bileşik olarak bir ürüne ait olması gerekmektedir.

— Birden fazla parçadan oluşması ve bu parçaların tümünün ürünü tam takım oluşturması üzerine bir     oluşum göstermesi gerekmektedir.

ENDÜSTRİYEL TASARIMLAR EN FAZLA KAÇ YIL KORUNMA ALTINA ALINABİLİR?

Tescil edilen bir endüstriyel tasarımın korunma tarihi işleminin başlatıldığı tarihten başlayarak 5 yıl süresince devam etmektedir. Tescil uzatma işlemleri tek tip olup, sadece 5’er yıl uzatılarak en fazla 25 yıl bazına kadar uzatılabilmektedir.

Endüstriyel Tasarım, Endüstriyel Tasarım Fiyatları, Endüstriyel Tasarım Tescili ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için Marka Patent firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılarımız

Aralık 11, 2017

Patent Tescil Ücreti

Patent Tescil Ücreti Patent Nedir ? Teknik veya bilimsel olan bir buluş ya da bu buluşun uygulanabilmesi açısından kullanım hakkının bir kişiye ait olduğunu tescil eden […]
Aralık 4, 2017

Marka Tescili Neden Önemlidir ?

Marka Tescili Neden Önemlidir ? Markalar kişilerin kendi ürünlerine ya da hizmetlerine hem faaliyetlerini duyurmak için ve bu hizmetlerin yaygınlaşmasını sağlamak için verdikleri isimdir. Bu isimler […]
Kasım 27, 2017

Marka Koruma Süresi

Marka Koruma Süresi Markalar kişilerin ya da kurumların sahip olduğu mal ve hizmetler için vermiş oldukları isimlerdir. Her marka belirli bir ürünü ya da sunulan hizmeti […]

Ücretsiz Marka - Patent Araştırma

Müşterilerimizin Gözünden

 • Marka Patent ekibiyle internet siteleri aracılığıyla tanışma şansımız oldu. Profesyonellik ve ekonomik fiyat konusunda oldukça başarılı bir firma.
  Recep DERDİYOK
  Dem Media - Şef
 • Ekonomik fiyat ile marka tescil ettirmek mi elbette mümkün. Marka Patent firması ekonomik fiyatları ile her zaman en büyük destekçimiz olmuştur. Zeynep Hanım'a ayrıca teşekkürler.
  Melek ERTÜRK
  ER Reklam
 • Marka Patent firması tasarım tescil işlemlerimizde oldukça başarılı işler çıkartmıştır. Tasarımlarımız sizin sayenizde güvence altında. Teşekkürler
  Mehmet CAN
  Tek Mühendislik