Faydalı Model Sorgulama

Ce Belgesi Sorgulama
Ocak 8, 2018
Patent Tescil Sorgulama
Ocak 15, 2018

Faydalı Model Sorgulama

Faydalı Model Nedir ve Ne İçin Gereklidir?

Ürün ve hizmet alanında daha önce hiç kimse tarafından gerçekleştirilmemiş ve üretilmemiş olan bir buluşun tüm haklarının sahibine devredilmesiyle oluşan haklar bütününe faydalı model denmektedir. Günümüzde birçok mucit, girişimci ve yenilikçi sanayicinin aklındaki faydalı modeli faydalı model nedir gibi soruların cevapları üretim ve kullanım hakkı olarak geri dönüş yapmakta ve lanse edilmektedir. Buna göre faydalı model sahibi olmadan herhangi bir sanayi ve üretim alanında yeni bir buluşla üretim sahası oluşturmak mevzu bahis olmamaktadır.

Faydalı Model Belgesi Almanın Faydaları Nelerdir?

Faydalı Model Sorgulama

Belli bir girişimin ve üretim modeli sahibinin daha sonraki zamanlarda başkaları tarafından fikrinin ve modellerinin sahip çıkılmaması için faydalı model belgesi alması şarttır. Bu sayede 10 yıllık bir süre zarfında tek kullanım, üretim, ithal etme ve satma gibi hakların tamamı kendisine ait olmaktadır. Bu belgenin bir diğer yararı ise tanıtım bültenlerinde, reklam kampanyalarında ve sponsor arayışlarında çok daha istikrarlı bir yol haritası çizmesidir. Bu noktada fikrin sahibi tarafından oluşturulmuş bir raporlama derecesi ile birlikte üretimine destekçi, girişimine sponsor bulmak gibi alternatifler çoğalıp daha muhkem hale gelmektedir.

Faydalı Model Sorgulamak İçin Form Var Mıdır?

Halihazırda standart bir form taslağı faydalı model sorgulama seçenekleri için her yerde kolayca bulunmaktadır. Bu forma girilen başvuru numarası, yayın numarası ve buluşun adı gibi belli başlı kriterler ile dakikalar içerisinde profesyonel ve analitik bir sorgulama gerçekleştirmek mümkündür.

Faydalı Model Almak İçin Gerekenler Neler?

Piyasa ve endüstri içerisinde yapılmış faydalı model araştırma kriterleri sonucunda bir buluşun daha önce kimse tarafından üretime geçirilmemesi ve patentinin alınmaması sonucunda bu elzem belge alınmaktadır. Aksi takdirde başkasına ait olan bir buluşu herhangi bir sahada potansiyel ve üretim gücü olarak değerlendirmek mümkün olmamaktadır.

Sonuç olarak Marka Patent firmasının bünyesindeki bu belgelerin sahibi olmak bir ürün ve buluşun hür ve orijinal bir şekilde uygulanabilmesi için işin devamlılığı adına önemlidir.. Bu alandaki tüm girişimcilerin patent alıp daha seri üretimlere geçerek daha başarılı sonuçlara ulaşma ihtimali bulunmaktadır.

Faydalı Model Sorgulama ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.