Ce Belgesi Sorgulama

Marka Tescili Nasıl Yapılır ?
Ocak 4, 2018
Faydalı Model Sorgulama
Ocak 11, 2018

Ce Belgesi Sorgulama

Ce belgesi satışa sunulacak olan ürünün kalitesini, üretim yerini ve buna benzer bir takım bilgilerin yer aldığı bir belgedir. Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak olan ürünlerde ce belgesi olmak zorundadır. Ce belgesi olmayan ürünler Avrupa Birliği pazarında satışa sunulamaz. Ce belgesi nedir? Ce belgesi oldukça yararlı bir belgedir ve ürün hakkında kapsamlı bilgiler verir.

Ce Belgesinin Kullanma Nedenleri

Ce Belgesi Sorgulama

Ce belgesinin yararları arasında ürünün AB pazarında rahatça dolaşmasını sağlamak, ürünün AB teknik mevzuatına uygun olduğunu belirtmek, ürünün pasaportu görevini yerine getirmek, ürünün kalitesinin başladığı seviyeyi tüketiciye göstermek ve yeni yaşam direktifleri kurallarına uygunluğu göstermek amacı ile ürünlere Ce belgesi verilmektedir.

Ce Belgesi Alma Yolları

Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunulacak olan ürünlerin Ce belgeli olmaları gerekir. Ürün satıcıları Ce belgesi almak için ilk olarak üreticilerin Ce belgesi verme yetkisi olan kurumlarla iletişime geçmesi gerekir. Ce belgesi iki gruptaki ürünlere farklı yollarla verilir. Bu ürünlerden düşük risk taşıyan ürünlerde incelemeyi üretici yapar ve rapor hazırlar ve ürünün kalitesini, güvenilirliğini, sağlık, çevre ve tüketici koruma standartlarına uygun olduğunu belirtir. Bu rapor normuna uygun olarak düzenlenir. Yüksek risk taşıyan ürünlerde ise incelemeyi Ce belgesi verme yetkisi olan kurumlar yapar. Kurum inceleme yaptıktan sonra ce belgesi almak isteyen üreticinin ürünün üzerine Ce belgesi koymasına izin verir.

Ce Belgesi Fiyatları Ne Kadar ?

Ce belgesi fiyatları üreticinin belgeyi almak istediği kuruma göre değişiyor. Çünkü Ce belgesinin net bir fiyatı yok. Bazı maliyetler sonucunda Ce belgesinin fiyatı netleşiyor. Ancak önceden Ce belgesi şu kadardır demek mümkün değildir.

Ce Belgesi Sorgulama Neden Yapılır ?

Avrupa Birliği pazarında satışa sunulacak olan 23 farklı kategorideki ürüne ce belgesi sorgulama işlemi yapılarak ürünlerin gerekli standartlara uygun olup olmadığı kontrol edilir. Zaten üzerinde ce belgesi bulunan ürünler gerekli standartlara sahip ürünler arasında yer alır ve Avrupa birliği pazarında satılmalarına herhangi bir engel durum yoktur. Ce belgesi alabilecek kalitede olan ürünler için Marka Patent firması üzerinden gerekli testler geçilerek ce belgesi alınabilir.

Ce Belgesi Sorgulama ile ilgili daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.