Marka Koruma Süresi

İstanbul Tasarım Tescili
Kasım 20, 2017
Marka Tescili Neden Önemlidir ?
Aralık 4, 2017

Marka Koruma Süresi

Markalar kişilerin ya da kurumların sahip olduğu mal ve hizmetler için vermiş oldukları isimlerdir. Her marka belirli bir ürünü ya da sunulan hizmeti temsil eder ve kişiler üzerinde de hatırlatıcı bir etkide bulunur. Bu yüzden de markaların hem manevi olarak hem de maddi olarak değerleri mevcuttur. Markaların sahip olduğu bu hakların korunmaması durumlarında aynı sektörde iş yapan rakip firmalar tarafından ya da başka sektörlerde başarı elde etmek isteyen yeni girişimci firmalar size ait olan markaları izinsiz bir şekilde kullanabilirler. Bu durumda markanız üzerinde hak iddiaa edebilmeniz için mutlaka marka tescili yaptırmış olmanız gerekmektedir. Eğer bu işlemi daha önce yaptırmış iseniz marka tescil belgesi ile yasal olarak da söz konusu markaya ait olan tüm hakların sahibi olursunuz ve başka bir firma tarafından markanızın kullanılması da mümkün olmaz.

Markaların Tescillenme Süreci

Marka Koruma Süresi

Marka tescillemek için öncelikle sabit bir marka ismine sahip olmanız gerekir. Bu marka ismi yasal olarak belirli kurallar çerçevesinde marka tescil uzmanı tarafından inceleme altına alınarak tescillenip tescillenemeyeceği belirlenir. Marka tescil işlemleri başvuru, yapılan başvurunun incelenmesi ve en son olarak da tescil aşaması ile oluşmaktadır. Marka tescili için yapılması gereken şey siz en yakın olan marka tescil kurumuna başvuru yapmak ve konu hakkında detaylı bilgi edinmektir.

Marka Tescili Sonrası Ne Olur?

Başvuru sırasında markanıza ait olan marka tescil sınıfları uzmanlar tarafından belirlenir ve size özel bir tescil belgesi verilir. Böylelikle dışarıdan gelebilecek herhangi bir isim hakkı davasına karşı sizin markanız marka koruma süresi boyunca korunmuş olur. Markalar dünya çapında, ulusal çapta ya da yerel olarak bulunduğu bölgede ciddi anlamda maddi kazanç sağlayabilir. Bu durum elbette ki markanın konu olduğu ürün ya da hizmet verdiği sektör ile alakalıdır. Fakat hiçbir emek sarf etmeden yalnızca marka adı kullanarak da bazı kişilerin bu durumdan fayda sağlaması söz konusu olmaktadır. Bu durumlar için de mutlaka kişilerin Marka Patent işlemi yaptırması gerekmektedir. Marka patent işlemleri yasal anlamda da sizlere hak sağlar.

Marka Koruma Süresi ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.