Yurtdışı Patent Tescili

Marka Tescilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ekim 9, 2017
Yurtdışı Marka Tescili
Ekim 11, 2017

Yurtdışı Patent Tescili

Patent, isim veya tasarımların, başkaları tarafından kullanılmasını engelleyen koruyucu bir sistemdir. Bu sistem, özellikle markalaşmak isteyen firmalar için hayati önem taşıyan bir sistemdir. Patent tescili işlemleriyle, ürününüzün veya isminizin tasarruf hakkı size geçmektedir. Yurt içinde geçerli olan bu kural, yurtdışı tescil belgesi alım işlemleri için de geçerlidir.

Yurtdışı Merkezleri

Yurtdışı Patent Tescili

Uluslararası marka tescili işlemleri (Madrid protokolü), İsviçre merkezli olan Dünya Fikri Hakları Örgütü tarafından hazırlanmaktadır. Bu örgüte üye ülkeler içerisinde, Türkiye de vardır. Bu örgütten alınan patentler, üye ülkelerde geçerlidir. Diğer bir şık ise, Topluluk Marka Tescili kategorisidir. Bu kategoride, İspanya İç Pazarda Uyum Ofisi, onay merkezidir. Yurtdışı tescil merkezi kategorisindeki bu ofis, Avrupa ülkelerini kapsayan patent işlemlerini yürütmektedir. Ulusal marka tescili ise, Avrupa’ya üye ülkelerde toplu, üye olmayan ülkelerde ise tek tek patent işlemini gerektirmektedir. Patent tescil işlemleri kategorisinde, firmamızın çalışmalarıyla, daha çabuk hedefe ulaşabilirsiniz. Patent tescil sınıfları kategorisindeki bütün çalışmalarda, gerek başvuru olsun ve gerek diğer işlemler olsun, kısa zamanda çözüme kavuşturmaktayız.

Patent İşlemlerinin Önemi

Neden patent yapmalıyız? Patent, firmanızın geleceği ve icad ettiğiniz buluşlarınızın korunması için, çok önemli bir işlemdir. Yurtdışı tescili dahil olmak üzere, patenti alınmayan bütün buluşlar, taklit edilerek üretildiği zaman, hiç bir şekilde hak iddia edemezsiniz. Üstelik bu kişiler, sizden önce patent işlemlerini gerçekleştirdiği zaman, kendi yaptığınız buluşu üretemezsiniz. Kanuni yaptırım hakkı, bu kişilere geçebilir. Bu nedenle, öncelikle isim hakkını almalısınız. Meşhur olan bir marka veya firma, isim hakkı almadığı andan itibaren, hızlı bir şekilde taklit edilmeye başlar. Bütün müşteri potansiyeliniz, bu kişilerin eline geçer. Bu nedenle, tasarımı gerçekleştiren kişi, Türk Patent Kurumuna başvurmalıdır.

Firmamız, sizin için bu başvuruyu gerçekleştirmektedir. Başvurunuz kabul edildiği zaman, benzer ürünlerin tescil hakkına sahip kişilerin itirazı gelmediği zaman, tescil işlemleri yapılmaktadır. İtiraz süresi üç aydır. Tescil belgesi verildikten sonra, her on yılda bir yenilenmesi gerekir. Yurt dışı patent işlemlerinde de durum aynıdır. Başvuruda benzer ürün sahiplerinin itirazlara haklı bulunursa, patent verilmemektedir. Marka Patent işlemleri için, firmamızın çalışmalarını tercih edebilirsiniz.

Yurtdışı Patent Tescili ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.