Marka Tescil Uzmanı

Faydalı Model Tescili
Ekim 5, 2017
Marka Tescilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ekim 9, 2017

Marka Tescil Uzmanı

Marka Tescil Uzmanı

Marka konusu, günümüzün en önemli konularından birdir. Büyük firmaların arasına girmek isteyen bir şirket için, marka tescil uzmanı kategorisinde, şirket isimlerinin tescillenmesi, hayati önem taşımaktadır. İcat edilen bir cihazın marka patent özelliklerinin tescillenmemesi, başkalarının bu cihazı üretip satmasına neden olur. Yıllarca uğraştığınız bir icadın, başkalarının eline geçmemesi için, yapmanız gereken en önemli şey, bu icadın patentinin alınmasıdır.

Tescil İşlemleri Neden Gereklidir?

Marka Tescil Uzmanı

Büyük bir marka olduğunuz zaman, firmanın isim hakkını almadığınız zaman, meşhur olan ve büyük bir müşteri kitlesi kazanan firmanızın ismini, başkaları alabilir. Mesela, büyük bir alışveriş merkeziniz var. Meşhur oldunuz ve piyasanın güvenini kazandınız. Nereye şube açsanız, çok büyük iş yapıyorsunuz. Eğer marka tescili hakkını almadıysanız, birileri firmanızın ismini kullanarak, sizin müşteri potansiyeliniz çalmaya başlar. İsim hakkı almadığınız için, her hangi bir hak iddiasında bulunamazsınız. Firmanızın ismini kullanan kişi, sizden önce isim marka tescil belgesi alırsa, markalaşan firmanızın ismini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle isim hakkı çok önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Patent Alma

Bütün paten alma işlemlerinde, yetkili merci, Türk Patent Enstitüsüdür. Bu enstitüye yapılacak marka tescil işlemleri başvurusunda, bir form doldurulur. Bu formda, yetkililerin isimleri, imzaları ve tescillenecek isim gibi ayrıntılar özel olarak doldurulmaktadır. Yapılacak başvuruyu, kısa zamanda gerçekleştirmek için, firmamızın marka tescil sınıfları çalışmalarından faydalanabilirsiniz. Firmamızın sitesine girerek, formu doldurmanız yeterlidir. En kısa zamanda marka tescil merkezi firmamız, size dönüş yapacaktır. Patenti alınan isimleri on yıl kullanabilirsiniz.

On yılın sonunda ise, yeniden isim hakkı almanız gerekir. Patent işlemlerinde ön kayıt ve asıl kayıt olmak üzere iki kısım vardır. Ön başvuruda, isim hakkı incelemesi yapılır ve uygun görülürse, marka tescil fiyatları kategorisinde, isim hakkı işleminiz onaylanır. Bundan sonra, asıl kayıt işlemleri yapılır. Türk Patent Kurumu’nun onaylaması ile birlikte, artık şirketinizin ismini, sizden başkası kullanamaz. Başkası kullandığı zaman, kanuni yollardan hakkınızı alabilirsiniz. Sektörde bir numara olmak için, reklama büyük paralar yatırabilirsiniz.

Bunun sonucunda isminiz meşhur olabilir. Ancak, isim hakkını almadığınız zaman, birileri şirketinizin ismini kullanabilir. Hatta isim hakkını da alabilir. Bu durumda, ya şirketin ismini değiştirirsiniz, ya da isim hakkını satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Comments are closed.