Patent Tescillemek

Marka Tescil Ofisi
Eylül 19, 2017
Patent Tescil Sınıfları
Eylül 21, 2017

Patent Tescillemek

Patent nedir diye soracak olursak bir icadı veya buluşu bulan kişinin yaptığı ürün ve hizmeti, belirli prosedürler kapsamında garanti altına alarak kullanım haklarını buluşu bulan kişiye sahiplenme ve kullanma hakkı vermektir. Yaratıcı fikirlerin geliştirilmesi ve piyasada yer alması her ne kadar hayatı kolaylaştırıyor olsa da tek ve en büyük artısı bu değildir. Patent tescil ofisi yapılan başvuruları değerlendirip ne kadar güvenilir ve uygulanabilir ürüne patent verirse, bu o ülkenin gelişmişlik seviyesinin bir göstergesidir. Bu durum yaratıcı fikirlerin fazla olduğunu ve kullanılabilir gelişmiş teknolojiden insanların fazlası ile yararlandığını kanıtlar. Gelişmişlik seviyesi aydın ve yaratıcı fikirler ile tescillenmektedir.

Patent Tescillemek ve Patent Tescil Belgesi Almak İçin Ne Yapmalı?

Patent Tescillemek

İcad ettiğiniz buluşunuz için patent almak ve o ürünü bulan kişi olarak tarihe geçmek için bazı prosedürleri izlemeniz gerekmektedir. Patent tescil sınıfları, bulduğunuz buluşun incelenmesinde evre evre ince araştırmalar ile belirlenmektedir. Her branş ve konu ile ilgili yaklaşık 45 ayrı sınıf bulunmaktadır. Çok detaylı ve deneyimli bir ekibin buluş ile ilgili titizlik ile çalıştığı bu durum, kopya ürün, yararsız ürün ayrımını yapmaktadır.

Bir buluşunuz var ve bunun patentini nasıl alacaksınız ? Öncelikle buluşunuzun tüm detay ve kullanım alanlarını içeren bilgiler ile başvuru yapmadan önce patent tescil merkezi ile irtibata geçerek patent araştırması yaptırmalısınız. Bu patent alma sırasında oluşabilecek aksilikler için bir ön hazırlık gibidir. Patent tescil işlemleri başlamadan önce ürünün patent almaya uygun olup olmadığının araştırması yapılır. Buluşunuz tamamen farklı bir buluş olabilir veya hali hazırdaki buluşu geliştirmeye yönelik ise ona göre analiz edilir. Türk Patent Kurumunun, patent almak için istediği başvuru belgelerini hazırlayarak teslim etmeniz gerekmektedir. Bundan sonraki süreç araştırma inceleme sürecidir. Heyet buluşunuzu kabul ederse 10 yıl süre ile o buluşun patenti sizindir. Eğer kabul etmez ise belirli kanıt ve gerekçelerle itiraz hakkınız bulunmaktadır. Gerekli düzenlemeler yapılarak bu hakkınızdan yararlanabilirsiniz.

Patent Tescili Neden Önemli ?

İcadın çalınmaması veya güvenli bir şekilde tanıtılıp çoğaltılması için patentini almalısınız. Bu aşamada, patent alırken bazı firma veya bağımsız çalışan firmalardan yardım alabilirsiniz. Bu firmalar patent işlemlerinin daha hızlı halledilmesi, icadı güvende tutulması ve marka patent işlemlerinde gerekli hazırlıkların uygun bir biçimde halledilmesi için yardım olacak profesyonel hizmet sağlayıcı kuruluşlardır.

Comments are closed.