Patent Tescili Neden Önemlidir ?

Patent Tescil Ücreti
Aralık 11, 2017
Marka Tescil Başvurusu
Aralık 18, 2017

Patent Tescili Neden Önemlidir ?

Herhangi bir alanda yapılmış olan bir buluşu koruma altına alan ve buluşun, gerçekleştiren kişinin tekeline alınması işlemine patent tescili adı verilir. Bu sayede hak buluşu gerçekleştiren kişinin ürün veya fikir üzerindeki hakları güvence altına alınır. Dolayısıyla her bir buluş, beraberinde patent işlemini gerektirir. Bu da patent tescili neden önemlidir sorusunun en önemli cevabıdır.

Patent Tescilinin Önemi

Patent Tescili Neden Önemlidir ?

Bir buluş gerçekleştikten sonra, buluşun hangi patent tescil sınıfları arasında olduğuna bakılmalı ve sonrasında belge için başvuru yapılmalıdır. Bu işlemler ancak belirli dönemlerde yapılabilir. Süreç içerisinde yapılmayan patent başvuruları, buluşun artık bir kamu bilgisi niteliğinde olmasını sağlar. Buluşun ortaya çıkmasından önceki süreçte yapılan harcamalar da ekonomiye zarar verici etkidedir. Yaptığı buluş için patent tescili yaptırmayan kişi ya da kurumlar, ürün veya bilgilerini bir başkası tescil ettirdiğinde buluş sahibi olduğunu ispat etmek zorunda kalırlar. İspat edemedikleri durumda ise buluş başkalarına ait olur. Dolayısıyla patent tescillemek oldukça önemlidir.

Patent Tescil Belgesi Nasıl Alınır ?

Buluş gerçekleştikten sonra patent tescil işlemleri belirtilen tarih aralıklarında mutlaka yapılmalıdır. Buna göre atılacak ilk adım marka isminin daha önce alınmış olup olmadığının araştırılmasıdır. Ancak bu araştırma sonuçlandıktan sonra patent tescil işlemleri başlayabilir. Daha sonra gerekli başvuru formu doldurulmalı ve bir patent tescil uzmanı tarafından incelenmesi için Türk Patent Enstitüsü’ne gönderilmelidir. Patent tescili yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmış olan başvuru belgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından incelenir. Patent uzmanları başvuru belgesini şeklen ve esasen tüm özelliklerini detaylı bir şekilde mercek altına alır. Eğer bu başvuru sonucu olumlu olursa patent tescil belgesi Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Buradaki amaç 3. kişilerin belgeyi görüp, itiraz etme ve karşı görüş ortaya koyma haklarını ortaya çıkarmaktır.

Patent Onay Süreci

Üç aylık bir süre içerisinde herhangi bir itiraz olmadığı taktirde, Türk Patent Enstitüsü başvuruyu tamamen sonuçlandırarak tescil işlemini gerçekleştirir. Bu karardan sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından talep edilen tescil ücreti yatırılır ve tescil belgesi alınır. Bunun yanı sıra kişi ya da firma, ortaya koyduğu mal veya hizmet için bir marka adı almak isterse mutlaka marka patent işlemleri için de başvuruda bulunmalıdır.

Patent Tescili Neden Önemlidir ? Sorusu hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.