Patent Tescil Ücreti

Marka Tescili Neden Önemlidir ?
Aralık 4, 2017
Patent Tescili Neden Önemlidir ?
Aralık 14, 2017

Patent Tescil Ücreti

Patent Nedir ?

Teknik veya bilimsel olan bir buluş ya da bu buluşun uygulanabilmesi açısından kullanım hakkının bir kişiye ait olduğunu tescil eden bir belgedir. Belirlenen prosedürler ile beraber garanti altına alma hakkını gösterir ve buluşu yapan kişinin de kullanım hakkı, sahiplenme gibi bir takım güvence verir. Patent tescillemek ile beraber yaratıcı olan fikirlerin geliştirilip piyasada olması hayatı kolay kılsa da bu büyük bir artı değildir. Patent tescil merkezi yapılan bütün başvurular değerlendirmeye alınır ve ne kadar uygulanabilir ve güvenilebilir olduğunu gösteren bir patent verilirse, bu o patentin hangi ülkede yapıldıysa o ülkenin gelişen seviyesini gösterir. Patent tescili sayesinde gelişmişlik seviyesiyle birlikte yaratıcı fikirlerin tescillenmesi mümkündür.

Patent Tescil Sınıfları

Patent Tescil Ücreti

Buluşu icat ettiğiniz zaman o patenti almak ve o ürünü yapan kişi olarak eğer tarihe geçmek isterseniz, bazı yazılan prosedürleri bilmeniz gerekmektedir. İşte bu patent tescil sınıfları sayesinde buluşunuzun incelenmesi her aşamada belirlenmektedir. Yapılacak patent tescil işlemleri başlamadan evvel buluşunuzun patente alınması için uygun mu, değil mi, öncelikle bunların araştırılması gerekmektedir. Türk Patent Kurumu‘na istenilen başvuru belgeleri ile birlikte patentinizi almak için teslim etmiş olmanız gerekir. Buluşunuz kabul olduğu vakit on yıl süre içerisinde bu buluş sizin olacaktır; eğer kabul olmazsa elinizde bulunan kanıtlar ile itiraz edebilirsiniz.

Patent Tescil Uzmanı ve Patent Tescil Ücretleri

Patent tescil ücreti aşamasına geldiğinizde ise öncelikle online olarak mı, yoksa rezervasyon olarak mı yapacaksanız eğer bu ücretten ücrete farklılık göstermektedir. Patentin süresi bittiği vakit yenilemek istiyorsanız eğer bu ücret daha da artacaktır. Bunları İnternet aracılığı ile ilgili kurumun sitesine bakabilirsiniz.

Patent tescil uzmanı kategorisine girmek isteyen şirketler için; isimlerin tescillenmesi çok önemlidir. Yapmış olduğunuz ürününüz marka patent çerçevesinde tescillenmez ise, başkaları ürününüzü üretir ve satar. Yıllarca süren bir uğraşın sonucunda ürününüz başkalarının eline geçer. Bu yüzden patentin alınması çok önemlidir.

Marka Patent çerçevesinde yapmış olduğunuz icadınızın güvende olması açısından gereken hazırlıkların eksiksiz yapılması ve yazılı olmuş olan prosedürlere uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir.  

Patent Tescil Ücreti hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.