Patent Tescil İşlemleri

Marka Tescil Sınıfları
Ağustos 22, 2017
Patent Tescil Ofisi
Ağustos 24, 2017

Patent Tescil İşlemleri

Patent Nedir sorusuna yanıt vermek adına kısa bir açıklama yapmak gerekirse teknik ya da bilimsel buluşların kullanım hakkının kime ait olduğunu belirleyen tescil işlemine patent denir. Patent Tescili ile yaratıcı fikirler desteklenmek ile birlikte bu fikirler aynı zamanda da koruma altına alınmaktadır. Patent Tescil İşlemleri genellikle ülke sınırları içerisinde geçerli olmak ile birlikte dilenirse yapıla buluş için kişiler ülkeler arası geçerli patent tescili de gerçekleştirebilir. Bunun için hangi ülkede geçerli olması isteniyor ise her ülke için ayrı bir patent başvurusunda bulunulması gereklidir. Patent Tescil Ettirmek, gerçekleştirilen buluşun kişilerin şahsi malı durumuna getirdiği için kişiler dilerse bu patentli buluşu satma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra miras olarak bırakma hakkı da tanınmıştır.

Patent Almak İçin Neler Gereklidir?

Patent Tescil İşlemleri

Türkiye’de Patent Tescillemek için mutlaka Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapmak gerekir. Dilekçe ile yapılan resmi başvuru sonrasında Patent Tescil Merkezi tarafından buluş hakkında detaylı bir inceleme başlatılır. Eğer ki buluş daha öncekilerden farklı ise kurum tarafından onay süreci daha kolay gerçekleşir. Patent başvurusunda dilekçenin yanı sıra buluşun niteliklerini anlatan detaylı bir açıklama ve gerekirse resimler de hazırlanmalıdır. Patentlerin farklı çeşitleri bulunmak ile birlikte aynı zamanda geçerlilik süreleri de bulunuyor. Örneğin incelemeli patent çeşitlerinde Patent Tescil İşlemleri yapıldıktan sonra 20 yıl koruma söz konusudur. İncelemesiz çeşitte ise süre 7 yıldır. Faydalı model patentinin ise 10 yıllık bir koruma özelliği bulunuyor. Belirlenmiş olan süreler bittikten sonra patent yenileme yapılmalıdır. Aksi halde buluş üzerindeki koruma kalkacaktır.

Patenti Alınacak Buluşun Nitelikleri Nedir?

Başkaları tarafından kopyalanmaması için buluşların koruma altına alınmasını ifade eden patent işlemlerinde buluşun bazı unsurlara sahip olması gerekir. Bu unsurların başında yenilik gelir. Patenti istenen buluşun ülkenin ve dünyanın herhangi bir yerinde kullanılıyor olmaması gereklidir. Bunun yanı sıra buluşun sanayi sektöründe uygulanabilir niteliğine de sahip olması önemlidir. Marka Patent ise tüm bu bahsi geçen konuların dışında şekiller, harf ya da sözcükler kullanılarak bir kurum ya da şirket ile özdeşleşmiş, görüldüğünde kişilere kurumu hatırlatan tasarımlardır.

Comments are closed.