Marka Tescili Neden Önemlidir ?

Marka Koruma Süresi
Kasım 27, 2017
Patent Tescil Ücreti
Aralık 11, 2017

Marka Tescili Neden Önemlidir ?

Markalar kişilerin kendi ürünlerine ya da hizmetlerine hem faaliyetlerini duyurmak için ve bu hizmetlerin yaygınlaşmasını sağlamak için verdikleri isimdir. Bu isimler üretilen ürün ile ya da verilen hizmet ile bağdaşık hale gelmekte ve ürünün popülerliği kadar markanın da popülerliği olmaktadır. Markalar fiziki olan ve maddi değeri olan ürünlerin fikri olan kısmıdır ve kişiler maddi haklara sahip oldukları kadar fikri haklara da sahiptirler. Bu durum da marka tescili neden önemlidir sorusunun cevabını açıklar. Bir kişinin kendi yarattığı markanın taklit edilmesi kişiyi maddi zarara uğratmaktadır. Bu nedenle de üretilen ve hizmete sunulan her marka için mutlaka marka tescili işlemi yapılmalıdır. Marka tescil işlemlerinden sonra kişilere bu marka için marka tescil belgesi verilmektedir.

Marka Tescilinde Yapılan İşlemler

Marka tescil hizmeti satın almak için öncelikli olarak bir marka tescil uzmanı ile görüşme sağlanmalı ve konu ile ilgili tüm teknik detaylar da öğrenilmelidir. Aynı zamanda tescil için başvurulacak markanın ne olduğu ve hangi tür hizmetleri ya da ürünleri içerdiği de marka tescil işlemleri açısından önemli olmaktadır. Bu konu ile ilgili hizmet veren uzmanlar sizleri marka tescil kurumlarına yönlendirmekte ve başvuruları eksiksiz belgeler ile yapmanızı sağlamaktadır. Marka tescil sınıfları uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Başvurudan sonra öncelikli olarak kurumlar içinde bir marka araştırması başlatılır. Araştırmada markaların sahip olduğu değerlerin dünyanın başka bir ülkesinde kullanılıp kullanılmadığı ya da tescil altına alınıp alınmadığı incelenir. Eğer markanın orijinal ve size ait olduğu tespit edilir ise patent işlemi gerçekleşmiş olur. Marka tescillemek uzun süre alabilen bir işlemdir ve sabırlı olmak gerekir. Sürecin sonunda ise hem fikri haklarınız hem de mülki haklarınız koruma altına alınmış olur.

Marka Patent İşlemleri

Marka patent işlemi sayesinde hem haklarınız yasal anlamda korunur hem de iş yaptığınız ve hizmet verdiğiniz sektör içinde daha itibarlı bir yeriniz olur. Marka patenti sizlere uzun süreçte fayda sağlayan ve maddi kazanç şeklinde geri dönen bir işlemdir. Bu sebeple de her orijinal marka için tescil işlemi başvurusu yapılmalıdır.

Marka Tescili Neden Önemlidir ? Sorusuna daha detaylı cevap için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.