Marka Tescil İşlemleri

İstanbul Marka Tescili
Ağustos 21, 2017

Marka Tescil İşlemleri

Bir işletmenin mal ve hizmetlerini diğer firmalardan ayıran işaret markadır. Marka Tescil işlemi ise bu önemli işaretin yasal olarak tescil edilmesi anlamına gelir. İşletmeler için avantajlı bir durum olan Marka Patent işlemi için Türk Patent Enstitüsüne başvurulmalıdır. Bu işlemi yaparak kişilerin sizin adınızı ya da marka adınızı kullanmasını engellersiniz.

Marka Tescili Ve Önemi Nedir?

Marka Tescil İşlemleri

Marka tescillemek ile markanızı koruma altına alır ve kendinize özel kılarsınız. Marka sahibini koruyan bu sistem ile ürün ve hizmeti için başka kimse o isimi kullanamaz. Marka seçiminizde işletmenize uygun ve ilginç bir marka seçmeniz önemlidir. Marka Tescil Ofisi hizmeti sunan firmalara başvurarak hangi markaların tescil edilemeyeceği, tescil için gerekli işlemler, gerekli evraklar gibi önemli bilgileri edinebilirsiniz. Marka tescili yaptıran işletmeler yasal olarak onaydan geçerler. Bununla birlikte resmi olarak ellerinde Marka Tescil Belgesi olur. Böylece işletmeler markalarını koruma altına alır ve haksız kullanımların önüne geçerler. Ayrıca sizi şikayet etmeleri durumunda haksız bir kazanç elde etmediğinize dair elinizde belge bulunacaktır.

Marka tescili için Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapılır ve orası tescil işlemini gerçekleştirir. Ankara da bulunan kurumun başka illerde şubesi bulunmamaktadır. Marka Tescil Sınıfları bulunmaktadır. Bu sınıflar hizmete ve eşyaya göre değişiklik gösterir. Başvurular doğrudan ya da e imza ile online olarak yapılabilmektedir. İnternet üzerinden 30 ile 60 dakika arasında başvuru tamamlanmaktadır. Marka tescili için İstanbul Marka Tescili danışmanlık firmaları, Ankara danışmanlık firmaları ve diğer illerde de danışmanlık firmaları bulunmaktadır. Markalarda uygunsuz sembol, işaret ve durumlar yok ise kısa bir süre içinde sorun çıkmadan tescil tamamlanabilir. Marka tescilinin süresi 10 yıldır. 10 yıl boyunca korumanız sürecektir. Eğer korumanızı sürdürmez iseniz başka birisi markanızı gelip alabilir ve bu konuda bir şey yapamazsınız.

Baskı yolu ile yayınlanamayan, karakteristik hizmet özellikleri içeren, sahibi tarafından izin verilmeyen, yetkili merciler tarafından izin verilmeyen arma ve nişanlar marka olarak tescil ettirilemez. Bunun yanında kamu düzenini bozacak genel ahlakı kötü etkileyecek dini değer ve kültüre zarar verecek sembol ve markalar tescil ettirilemez.

Comments are closed.