Marka Tescil Başvurusu

Patent Tescili Neden Önemlidir ?
Aralık 14, 2017
Endüstriyel Tasarım Nedir ?
Aralık 21, 2017

Marka Tescil Başvurusu

Markalar kişilerin ya da kurumların sahip oldukları fikri haklardandır. Bir ürüne ya da bir hizmete ait olan marka sadece bir isim değil aynı zamanda bir temsilci, bir reklam aracı ve bir iletişim aracıdır. Bu sebeple bazı durumlarda marka verilen hizmet ya da satışı yapılan ürünün daha çok önünde olur. Kişiler o markadan herhangi bir alışveriş yapmasalar dahi adını bilmektedir, bu durum da markanın amaçları arasında yer alır. Markalar mülki ürünler olmayıp bu isimlerin taklit yolu ile alınması ve kullanılması da bir tür hırsızlıktır. Fikri haklardan olan markanın bir başkası tarafından kullanılmasının engellenmesi için marka tescili adı verilen yönteme ihtiyaç duyulur. Bu yöntem markaların sadece üretici olan kişisi yani sahibi tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Marka tescil başvurusu da tescil için yapılması gereken ilk aşamadır.

Marka Tescil Kurumları

Marka Tescil Başvurusu

Marka tescillemek için bu konuda yetkili olan kurumlara ve bilir kişi olan uzmanlara danışmak gerekir. Bilgi alma sonucunda eğer sahip olduğunuz marka marka tescil belgesi almaya uygun ise gerekli olan başvuru işlemleri yapılmalıdır. Başvuru işlemleri sırasında uzmanlar sizleri ücretsiz marka tescili avantajı sunan kurumlara da yönlendirebilirler. Kampanya ya da tanıtım amaçlı olarak bazı marka tescil ofisleri bu gibi hizmetler sunabilmektedirler. Marka tescilinin kişiye olan en büyük faydası herhangi bir emek hırsızlığına kurban gitmemesidir. Çünkü markalar isim etkisi taşıdıkları için çok kolay şekilde insanlar arasında yayılabilir ve bir tarafa kısa sürede maddi kazanç sağlarken diğer tarafa da hem maddi hem de manevi zarar verebilir.

Marka Tescil Süreci

Marka tescil işlemleri için yazılı bir başvuru yapılmalıdır. Yazılı başvuru sonrasında marka tescil uzmanı gerekli incelemeleri yaparak uygun gördüğü takdirde başvurunuza ek olarak sizden bazı evraklar de isteyebilir. Sonrasında marka tescil sınıfları içerisinde her başvuru ayrı şekilde değerlendirerek gerekli olan araştırmalar başlatılır ve tescil süresi sonlandırılır. Marka patent işlemi yaptırmak kişilerin emeklerini ve yatırımlarını korumak için bir yöntemdir. Aynı zamanda yasal dayanağı olan marka patent işleminin sonunda markanız kendine ait bir tescil ve patent belgesi alır.

Marka Tescil Başvurusu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.