Marka Patent Kurumu

Faydalı Model Tasarım Tescili
Ekim 12, 2017
Tasarım Tescil Ücreti
Ekim 16, 2017

Marka Patent Kurumu

Ayırt etmenin bir diğer adı olan marka patent, kurumunuzun tarzını, farkını, öznel duruşunu diğer işletmelerden kolayca ayırmanızı sağlamaktadır. Özellikle globalleşen dünyada son yıllarda markalaşmak önem kazanmıştır. Şirketler ne kadar başarılı işler yaparsa yapsın, kendi kendilerine farklarını ortaya koymaları maalesef bir işe yaramamaktadır. Dünyaca ünlü markalar diğer ürünlere oranla her zaman daha fazla tercih edilmektedir. Bu sebeple marka tescili yapan şirketler yapmayanlara göre %80 büyüme oranına sahiptir. İstatistik değerler bile patent tescili hususunun ne kadar önem arz ettiğini gözler önüne sermektedir. Patent tescili yapabilmek için illa bir şirkete sahip olmaya milyonlarca doları yönetmeye gerek yok. Zekanız ve başarınız da sizin binlerce şirkete tek başına durmanızı sağlayacak ölçüde olabilir. Ama bunu kanıtlamaz iseniz kimsenin sizden haberi olmayacaktır. Yapmış olduğunuz bir tasarım, buluş ya da deneyin tasarım tescili belgesini almak için irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Marka Tescili Nasıl Yapılıyor?

Marka Patent Kurumu

Markanızın ya da buluşunuzun patentini almak üzere irtibata geçtiğiniz taktirde sahteliklerin önüne geçebilmek adına hemen patent verilmez. İyi bir araştırma ve tarama sürecinden geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca marka patent kurumu sizden istediği evrakları çeşitli alanlarda tarayarak ciddi bir araştırma yapacak ve son olarak karar verilecektir. Evraklarınızla birlikte başvuru yaptığınızda benzerlik araştırması yapılacak bu ön araştırmadan sonra da sizin adınıza Türk Patent Kurumu başvuru yapılacaktır. Burada uzmanlarca incelemeye alınır. Eksik olan evraklar tarafınızdan tamamlanır ve karar süreci açıklanır. Markanızın ya da tasarımınızın patentini aldıktan sonra size marka tescil belgesi verilecektir. Markanızın koruma süresi on yıl olup on yılsonunda değişiklik için dilerseniz başvuru yapılabilir. Bu sürenin sonunda yeniden ücretlendirme yapılarak markanıza devam da edebilirsiniz.

Neden Marka Tescili?

Marka tescilinin tercih edilmesi oldukça rahatlatacak bir unsurdur. Öncelikle marka patent tescili markanızın haklarının tamamen size ait olmasını sağlayan belge niteliğinde bir evraktır. Sahip olduğunuz markanız için hak talep edebilir, markanızı satabilir, 3. şahıslara kiralayabilirsiniz. Aksi durumda bu işlemleri resmi olarak yapmanız suçtur. Markanız tescil edilmediği taktirde başka biri tarafında çalınabilmekte ve tescil ettirilmektedir. Böyle bir durumda hakkınızı arayabilmek için ciddi delillere ihtiyaç duyabilirsiniz. Marka hırsızlığının önüne geçebilmek için  patent tescil sınıfları oluşturmalı ve Marka Patent tescili yapmalısınız.

Marka Patent Kurumu ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.