Tasarım Tescillemek

Marka Tescili İstanbul
Eylül 11, 2017
Patent Tescil Hizmetleri
Eylül 13, 2017

Tasarım Tescillemek

Tasarım Tescillemek daha önce ortaya koyulmamış ve kimse tarafından faaliyete geçirilmemiş bir ürünün hizmetin ya da yarara hizmet etmek üzere kullanılacak bir aracın kullanım haklarının ve tüm satış ve imalat sürecindeki aşamalarının fikir sahibi kişi tarafından koruma altına alınması amacı ile ortaya çıkan bir terimdir. Bu sayede bir emek ve fikir ürünü olan çalışmaların da belgelendirilerek korunması ve başkaları tarafından fikren çalınması ya da taklit edilmesinin önüne geçilebilmektedir. Bir tasarımın tescillenmesi önemli ve uzun bir süreçtir. Bu süreçte ise hem başlangıçta hem de sürecin sonunda sabır ve istikrar gerekir. Tescile konu olacak ürün ya da hizmetin belgelenmesi için öncelikli olarak Tasarım Tescil Hizmetleri veren firmalar ile görüşülmelidir.

Tasarım Tescil Hizmetleri Nasıl Alınır?

Tasarım Tescillemek

Tasarım tescil firmalarında görev alan Tasarım Tescil Uzmanı olarak adlandırılan ve patent tescili, marka tescili ve tasarım tescili gibi konularda özel eğitim alarak bilgi ve tecrübe sahibi olan kişilerdir. Bu kurumlar tasarımı için patent belgesi almak isteyen kişilere hem danışmanlık hizmeti hem de süreç konusunda hizmet vererek belge alımında önemli rol oynarlar. Bir tasarım ortaya konduğunda bu tasarımın daha önce kimse tarafından yapılmadığı ve dünyanın hiçbir yerinde bu veya belli oranda benzerlik teşkil eden ürünler için patent tescil belgesi alınmadığı ya da tasarım tescil başvurusu yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Bunun kontrolü ise Marka Patent için ilk olarak başvuru yapılan kurumlardan Tasarım Tescil Hizmetleri firmalarıdır.

Tasarım Tescili ve Marka Patenti Yaptırmak İçin Ne Gereklidir?

Öncelikle Patent Tescili yaptırmak için gerekli olan ilk şart bu patente konu olan ürün veya hizmetin ya da tasarımın daha önce kimse tarafından patent alınmamış olmasıdır. Marka Tescili için aynı zamanda fikrin ya da ürünün orjinal olması ve fayda sağlamak için yapılmış olması esastır. Bu aşamadan sonra Marka Tescillemek için ikinci aşama ise ürünün üretildiği amacın sağlayacağı faydalar ya da çevreye verebileceği zararların hesaplanması ve kar zarar tablosunun ortaya konmasıdır. Marka Patent için başvurudan süreç sonuna kadar yaklaşık olarak geçen süre 1 yıldan 2 yıla kadar değişebilir.

Comments are closed.