Tasarım Tescil Merkezi

Tasarım Tescil Başvurusu
Ekim 19, 2017
Türk Patent Kurumu
Ekim 23, 2017

Tasarım Tescil Merkezi

Her hangi bir icat yapmak kadar, icadın korunması da önemlidir. Başvuru işlemlerinde, öncelikle tasarım sahibi tarafından doldurulacak olan form gereklidir. Bu formda, tasarım tescil fiyatları da bulunmaktadır.

Tasarım Orjinal Olmalıdır

Tasarım Tescil Merkezi

Başvuru işlemlerinde, orjinal özellikler belirtilmelidir. Piyasada bulunan ürünlerin kopyası olması veya tescilli özelliklerini bulundurması, orjinalliğini ortadan kaldıracaktır. Üç boyutlu resim veya teknik resim gereklidir. Tasarım tescili başvurusunda, tasarımın üç boyutlu resmi gereklidir. Ayrıca notersiz olan ve sadece, ad, soyad ve kaşeden oluşan bir vekaletname de istenmektedir. Tasarım tescil belgesi alımında, bu konuda söz sahibi olan firmamızı tercih edebilirsiniz.

Tasarımınızı Güvence Altına Alın

Patenti alınmayan bütün tasarımlar, başkaları tarafından rahatlıkla üretilmektedir. Patentini almadığınız için her hangi bir hak talep edemiyorsunuz. Tasarım tescil işlemleri kategorisinde, başkaları patent hakkını alabilir. Bu nedenle, tescil işlemi önemlidir. Sanayide üretilebilir olması, tasarım kategorisinde önemli hususlardandır.

Tasarım, insanlara göre çizgisel, şekilsel, biçimsel, renksel, dokusal ve malzeme kategorisindeki sınıflandırma işlemidir. Tasarım tescil sınıfları, ürünün özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu konuda, firmamızdan destek alabilirsiniz. Başvuru süreci üç sınıftır. Birinci aşama, uygunluk sürecidir. KHK’ya uygunluk süreci bir gündür. Bir günün sonunda, şartlara uyuyorsa, onaylanır. Tasarımınıza benzer ürünleri olanlar veya diğer kişiler, itiraz etmek isterlerse, üç aylık bir itiraz süreci oluşturulmuştur. İtiraz olmadığı zaman, TPE, tasarımınızı onaylamaktadır.

Diğer merak edilen bir konu ise, tasarımın bütün dünyada geçerli olup olmadığıdır. Tasarım patenti işlemleri ülkeseldir. Yani, bir ülkede o ürünü piyasaya sürecekseniz, o ülkenin patent kuruluna başvurmanız gerekiyor. O ülke patent işleminizi onayladığı zaman, ürününüzün bütün kullanım haklarını, o ülkede rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tasarımınız başkası tarafından yapıldıysa, orjinal değilse onaylanmamaktadır. Hayvanlarla ilgili buluşlar, matematikle ve keşifle ilgili buluşlar, edebiyat ve sanat ile ilgili buluşlar ve insan cerrahi tedavi ile ilgili buluşlar, tasarım patent kategorisine girmemektedir. Tasarım tescil merkezi kategorisinde, üst sıralarda yer alan firmamız, bu konuda geniş bir tecrübeye sahiptir. Müşteri Temsilcilerimizle irtibata geçerek, bu konuda yardım alabilirsiniz. Marka patent hizmetlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için, bu konuda tecrübeli firmaları tercih etmelisiniz.

Tasarım Tescil Merkezi ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.