Tasarım Tescil İşlemleri

Neden Marka Tescili
Ekim 25, 2017
Yurt Dışı Tescili
Ekim 27, 2017

Tasarım Tescil İşlemleri

Dünyada, her geçen gün, yeni tasarımlar üretilmektedir. Özellikle insana verilen aklın ürünü olan teknolojide, etkili cihazlar tasarlanmaktadır. Bu büyük gelişmeye paralel olarak, patent işlemleri de hayati öneme sahip olmaya başlamıştır. Gerek markalaşan isim ve ürünler olsun ve gerekse tasarım tescili kategorisinde olsun, tescil işlemleri, birincil öneme sahip işlemler arasına girmiştir.

Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz ?

Tasarım Tescil İşlemleri

Bir ürün çıkardınız ve bu ürünün tescil işlemlerini yaptıracaksınız. Yapmanız gereken en önemli işlem, bu konuda tek yetkili olan Türk Patent Enstitüsüne başvurmaktır. Aracı firmamız, bu konuda sizin için etkili çözüm üretmektedir. Tasarım tescil işlemleri kategorisinde uzman olan kadromuzla, sizin için en iyi çözümleri sunmaktayız. Tasarım tescil belgesi kategorisinde yapılacak işlemlerde, tasarım sahibi olan kişi veya isim hakkı alacak olan kişi, formu doldurmalı ve bizzat başvurmalıdır.

Firmamızın başvurusunu tercih eden kişiler, noter tasdiksiz vekaleti firmamıza vererek, başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Başvuru işleminin ilk sırasını, başvuru kabulü almaktadır. Tasarım tescil fiyatları kategorisindeki başvuru işlemlerinde, başvurunuz kabul olunca, üç aylık bekleme süresi vardır. Bu süre, üçüncü kişilerin itiraz hakkı ile ilgili bir süredir. Bu süre sonunda, şikayet gerçekleşmezse, tescil işlemleri gerçekleşmektedir. Asıl tescil işlemlerinde, ikinci bir ücret ödemesi gerçekleşmektedir.

Patent Çeşitleri

Ürününüzün patenti, o ürün hakkında en iyi çalışmaları gerektirmektedir. Günümüzde, patent kategorisinde, incelemesiz, incelemeli ve faydalı olmak üzere üç grupta tasarım tescil sınıfları kategorisinde işlem yapılmaktadır. Biyoloji kategorisinde, matematiksel kategoride ve edebiyat kategorisindeki buluşlar için tescil işlemi yapılmamaktadır. Piyasada tescilli benzer ürünler varsa, yine tescil işlemi yapılmamaktadır. Piyasada patenti olmayan benzer ürün olduğu zaman, tescil işlemleri yapılmaktadır. İlk tercih hakkı dediğimiz bu hak, ilk önce başvuranın, ürün için tasarım tescil sınıfları kategorisinde, patent almasıdır.

Sanayiye uyumlu, üretilebilen ürünler, faydalı kategorisindedir ve TÜBİTAK tarafından teşvik edilmektedir. Yurt dışında patent hakkı, farklı bir boyuttur. Bunun için farklı işlemler gerekmektedir. Tasarım tescil merkezi olan Türkiye Patent Kurumu ile olan bütün işlemlerinizde, firmamız, tecrübeli ekibiyle hizmet vermektedir. Marka patent işlemlerinde, fiyatlandırmalar, Türk Patent Enstitüsü verilerine göre yapılmaktadır. Kısa zamanda patent işlemlerinin çözülmesi ve Tasarım Tescil İşlemleri konusunda daha detaylı bilgi almak için tecrübeli firma elemanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Tasarım tescil işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.