Tasarım Tescil Belgesi

Yurt Dışı Tescili
Ekim 27, 2017
Marka Tescil Ücreti
Ekim 31, 2017

Tasarım Tescil Belgesi

Tasarım, fonksiyonel özellikler, şekilsel özellikler ve diğer özellikler bakımından, insanda farklı düşünceler oluşturan çalışmalardır. Günümüzde, bütün icat ve tasarımlar, patent çalışmaları ile koruma altına alınmaktadır. Tasarım tescili dediğimiz bu işlemle, çalışmanızın satışı, üretimi ve ismi, sadece sizin inisiyatifinizde olacaktır. Üretmek isteyen bütün firmalar, sizden izin almadan, belli bir ücret ödemeden, tasarımınızı üretemeyecektir.

Her Ülke İçin Farklı Tasarım Belgesi Alınmaktadır

Tasarım Tescil Belgesi

Bir ülkede tasarımınızı satmak veya pazarlamak istiyorsanız, o ülkenin patent kurulundan tescil işlemlerini yaptırmalısınız. Böylece, tasarımınız koruma altına girecektir. Tasarım tescil belgesi alım işlemlerinde, çalışmanın sahibinin tam kimlik bilgileri, fiyat kısımları ve projeyi tanıtan teknik resim veya üç boyutlu resimler gerekmektedir. Tasarımların üretim özelliği olmalıdır. Faydalı tasarım olarak kategorilendirilen ve en çok tercih edilen faydalı tasarım tescil sınıfı, incelemeli ve incelemesiz tescil sınıflandırmalarına göre, en çok tercih edilen tasarım tescil sınıfları kategorisidir. TÜBİTAK’ın teşviki de, faydalı model kategorisinde mevcuttur.

Yetkili Kurum

Bu konuda yetkili kurum, Türk Patent Enstitüsüdür. İsim, tasarım, renk ve benzeri birçok kategoride, tescil işlemleri yapılmaktadır. Üretilen ürünlerin modelleri, görünüşleri ve özel renkleri de tescil kapsamına girebilmektedir. Tasarım tescil işlemleri, üç sınıftır. Öncelikle tasarımın sahibi başvuru yapar. Firmamıza kaşe ve kimlik bilgilerinden müteşekkil noter onaysız bir vekaletle, tescil işlemlerini devredebilirsiniz. Tasarımı tanıtan resim ve bilgilerin tam olmasından sonra, başvuru için belli bir ücret yatırılır. Tasarım tescil fiyatları kategorisinde, Bu ücret yatırıldıktan sonra, bir-iki gün sonra, başvurunuzun kabul veya reddi size ulaşacaktır. Tasarımınız konusunda itiraz etmek isteyenler için de, üç ay gibi bir süre tanınmaktadır. Bu süre içerisinde itiraz gerçekleşmeyince, yeni kayıt ücreti ile artık tasarımınız tescillenmiş olacaktır.

Tasarım tescil merkezi işlemleriyle, bütün patent işlemlerinizi çözüme kavuşturuyoruz. Bu işlerde, tasarım konusunda ilk müracaat edenler önemlidir. Tasarımı ilk yapan olmak, tescil işlemlerinde önemli değildir. Bu nedenle, tescil işlemlerini ön plana almalısınız. Sizden önce, sizin isminiz için tescil başvurusu yapanlar olursa, öncelik hakkı ilk başvuranın olur. Tasarımlarınızı da korumak istiyorsanız, ilk işlem tescil işlemleri olmalıdır. Marka Patent hizmetleriyle, etkili ve mükemmel sonuçlar elde edersiniz. Kısa zamanda markalaşarak, büyük firmalara katılabilirsiniz.

Tasarım Tescil Belgesi ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.