Tasarım Tescil Başvurusu

Neden Patent Tescili
Ekim 18, 2017
Tasarım Tescil Merkezi
Ekim 20, 2017

Tasarım Tescil Başvurusu

Tasarım tescili bir tasarımın ana fikri, teknik özellikleri ve kullanım amacı yalnızca sizin tarafınızdan bulunmuş ise, yani bir nevi yeni bir şey icat etmişseniz icadınız için verilen bir orijinallik belgesi olarak düşünülebilir. Tasarım tescil belgesi almak o tasarımın belge için yapılan başvuru tarihinden itibaren kimse tarafından tekrar kullanılmamasını sağlar. Hem fikri hakların korunması hem de ticari olarak sağlanacak faydalar düşünüldüğünde yeni bir tasarım ortaya koyulduğunda mutlaka ilgili tescil kurumlarına başvuru yapılmalı ve tasarım tescil belgeleri hazırlanmalıdır. Tasarım tescil belgesi belirli şartlar sağlandığı sürece tüm dünya ülkeleri tarafından geçerli sayılan yasal bir belgedir. Belgeye sahip olmak ise uzun ve araştırmalar ile dolu bir süreç gerektirir. Bu sürecin bir an önce başlaması için aracı olarak hizmet veren kurumlara tasarım tescil başvurusu yapılmalıdır.

Başvuru ve Sürecin Devamı

Tasarım Tescil Başvurusu

Tasarım tescil başvurusundan sonra kurum tarafından sizden bazı belgeler ve veriler istenebilir. Bu veriler tasarımın orijinallik değerlendirmesi ve araştırma sürecinde kullanılacaktır. Ayrıca başvurunun tasarım tescil sınıfları içinden hangisinde yer aldığının da tespiti yapılmaktadır. Tasarım tescili uzun vadede sahip olan kişiye ciddi anlamda bir maddi kazanç ve aynı zamanda da itibar sağlayacaktır. Bu itibar sayesinde de gerekirse seri üretime geçilebilir ve dünya çapında marka değeri olan bir ürün ortaya konması sağlanabilir. Başvurudan itibaren belgenin alınmasına kadar geçen süreçte yapılan araştırmalarda bu tasarım için daha önce tescil belgesi alındığı fark edilir ise başvuru direk olarak iptal edilmektedir. Bu durum da hem tasarımı ortaya koymak için hem de belge başvurusu sürecinde harcanan zamanın ve paranın kaybedilmesine sebep olacağından başvuru öncesi de kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır.

Belge Alma Ücreti Nedir?

Tasarım tescil belgesi almak için aracı kurumlara ödenen miktar için tasarımın öncelikle incelenmesi gerekir. Tasarım tescil fiyatları ön görüşmelerden sonra size bildirilecektir. Marka Patent işlemlerinin sonlanmasından ve size marka tescil belgesinin verilmesinden sonra markanızın tüm hakları resmi ve özel kurumlarca korunur ve çalınması ya da taklit edilmesi durumunda birçok cezai işlem yapılması da söz konusu olmaktadır.

Tasarım Tescil Başvurusu ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.