Profesyonel Patent Tescili

Patent ve Marka Tescili
Eylül 14, 2017
Marka Ve Patent Tescil Hizmetleri
Eylül 18, 2017

Profesyonel Patent Tescili

Marka ve patent tescillemek yurt dışında oldukça fazla kullanılan kavramlardır ve bu kavramlar patent tescili alan kişiye fayda ve koruma sağlayan kavramlardır. Bir patent başvuru yapmak ve bunu tescilletmek için ortaya daha önce kimse tarafından düşünülmemiş ve bulunmamış, bulunsa bile kimse tarafından patent başvurusunda bulunulmamış bir tasarım ya da fikir atılmalıdır. Bir vücuda bürünen bu fikirler bir araç, bir ürün ya da fayda sağlayacak bir basamak ve de bir hizmet türü olabilmektedir. Patent tesciline konu olan şey bir robot olacağı gibi bir web sitesi ya da bir akıllı telefon uygulaması da olabilir. Farklı dallarda verilebilen patentler bu amaçla kendi aralarında patent tescil sınıfları olarak ayrı gruplarda farklı uzman kişiler tarafından incelenmelidir.

Patent Nasıl Alınır?

Profesyonel Patent Tescili

Bir ürün ya da bir fikir için patent alınmak isteniyor ise öncelikli olarak bu işin gereklilikleri tam olarak bilinmeli ve iyi anlaşılmalıdır. Bu gereklilikler ise bazı genel şartlardan ve patente konu olan diğer özel şartlardan oluşmaktadır. Bu şartların ne olduğu ise konu ile alakalı eğitimler almış olan kişilerin de çalıştığı profesyonel patent tescili merkezlerinden öğrenilebilir. Patent tescil süreci oldukça uzun ve sor bir süreç olduğundan bu süreçte mutlak surette danışman bir firma ile çalışılmalı ve sürecin takibi kolaylaştırılmalıdır. Patent tescili için bir tasarım ortaya konulduktan sonra atılacak olan ilk adım ise yasal başvurudur. Başvuru için bulunduğunuz ilde mevcut ise bir patent tescil ofisi ya da internet üzerinden hizmet veren tescil ofisleri kullanılabilir.

Marka Patent Kuruluşları

Patent tescil işlemleri başvuru safhasının geçilmesinden sonra araştırma aşaması ile devam eder. Bu aşamada patente konu olan ürünün daha önce hiçbir dünya ülkesinde patent altına alınmamış ya da patent başvurusu yapılmamış olması gerekir. Bunun araştırması ise oldukça detaylı ve uzun olduğundan patent tescil merkezi tarafından yapılır. Bu süreçler tamamlandıktan sonra ise patent tescil belgesi adı verilen belge düzenlenir ve patent sahibine verilir. Marka patent gerekli yasal ve özel şartları karşılamadığı ya da ihlal ettiği takdirde iptal edilebilir.

Profesyonel Patent Tescili ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.