Profesyonel Marka Tescili

Marka Tescillemek
Eylül 29, 2017
Patent Tescili Nedir
Ekim 3, 2017

Profesyonel Marka Tescili

Şahıslar ve şirketler isimlerini tescil ettirerek markalaşma sürecine girmekte ve markalarını hukuki düzeyde korumaya almaktadır. Marka tescil merkezi olan Türk Patent Kurumu 1995 yılında kurularak işlemlere başlamıştır. Yabancı bir ülkede marka tescili olan firmanın Türkiye’de yatırım yapma kararı aldığı taktirde Türk Patent Enstitüsünde de marka tescillemek zorundadır. Bugün Türkiye’de 400.000 civarında marka tescil belgesi sahibi şirket vardır. Ayrıca her gün 5.000 adet yeni talep oluşturulmaktadır. Markalaşarak kurumsal kimlik kazanmak isteyen firmalar için ilk adım olarak uygulanmaktadır. Firmalar ticaret hayatına başladıkları günden beri aynı isimle devam etmeleri marka güvenirliliğini sağlamaktadır. Bu durum markaya artı değer katmaktadır.

Marka tescillemek ve patent almak arasında ki fark nedir?

Profesyonel Marka Tescili

Markalar firmaların kimliğini oluşturan, firmaya ait bilgiler içeren, ürün ve hizmetlerini özelleştiren, imaj, sembol, yazı, rakam, sözcük veya sözcüklerden oluşan kombinasyonlarla üretilmiş isimlerdir. İşletmeye ait malların veya hizmet biçimlerinin özelleştirilmesi marka tescil ettirmek ile mümkün iken patent tescili ile insanlığa faydalı olacak yeni bir buluşun korunması sağlanmaktadır. Marka tescil işlemleri ve patenti arasındaki fark budur. Marka patenti ise marka tescili anlamında kullanılmaktadır. Yeni olan, toplumun yararına yapılan ve konusunda sanayi alanında yaşanan bir yeniliği içeren buluşlar için patent verilir. Bu işlemler patent ve marka tescil ofisi tarafından yürütülmektedir. Bu belgelere ait detaylı bilgiye ofisler yardımıyla ulaşılabilir.

Marka tescili sınıfları nelerdir?

Ülkemizde tüm mal ve hizmetlerin sınıflandırıldığı marka tescil sınıfları toplam 45 adettir. Firmaların yaptıkları iş ve hizmete göre bu sınıflardan birine ait belge hazırlanmakta ve profesyonel marka tescili yapılmaktadır. Bu sınıflarına örnek vermek gerekirse 1. Sınıfta kimyasallar, yangın söndürücü maddeler ve kırtasiye amaçlı kullanılmayan yapıştırıcılar yer almaktadır. 13. Sınıfta ateşli, havalı ve yaylı silahlar, havai fişekler, koruyucu gazlar vardır. 25. Sınıfta ise iç ve dış giysiler, çoraplar ve baş giysileri ürünleriyle ilgili firmaların tescili yapılmaktadır. Marka patent işleminin geçerlilik süresi 10 yıl olup bu süreyi sınırsız yapmak mümkündür ve tesciller mirasla alınabilmektedirler. Tescilli markaların teminat değer bulunmaktadır. Rehin verilebilir veya kullanım hakkı tanınabilir.

Profesyonel Marka Tescili hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.