Patent ve Marka Tescili

Patent Tescil Hizmetleri
Eylül 13, 2017
Profesyonel Patent Tescili
Eylül 15, 2017

Patent ve Marka Tescili

Patent ve Marka Tescili hep bir arada kullanılsa da tamamen birbirinden farklı konulardır. Marka tescili, bir ürün veya hizmetin diğerlerinden ayrılması amacıyla yapılırken; patent tescili, yeni bir buluşun üretim ve kullanım haklarını belirli bir süre buluş yapan kişiye tanımlanması durumudur. Her ne kadar birbirinden farklı kavramlar olsa da tescil işlemleri aynı kurum tarafından yürütülür. Günümüzde markalaşmak önemli bir hal almaya başladı. Hem tanınırlığı arttırmak hem de pazar payını genişletmek amacıyla markalaşan ürün ve üreticiler artık daha fazla tercih edilir oldu. İşin içine biraz da tanınmışlık girdiği için, tercih sebebi olmaya başlandı. Peki, Marka Tescili nedir ve nasıl yapılır?

Marka Tescili

Patent ve Marka Tescili

Marka, müşterinin ürünü tanıyıp satın almasını kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu sebeple markalaşmış büyük kurumlar kendi isimlerini kullanarak para kazanmak isteyen kişilerin önüne geçmek için Türk Patent Endüstrisine başvuru yaparak markanın tüm kullanım ve satış haklarını ellerinde bulundurlar. Marka tescili işlemleri, yoğun ve araştırma ile geçen bir evredir. Siz markanız için Türk Patent Endüstrisine dosyalarını hazırlayarak başvuruda bulunabiliyorsunuz. Markanızın kabul edilip edilmeyeceği bu süreç içerinde belirli aşamalardan geçerek belirleniyor. Takip ve düzeltme, itiraz haklarınız mevcut. Bu sebeple, marka patent, Marka Tescillemek, Patent Tescil Sınıfları ile ilgilenen ve bağımsız çalışan firmalar bu konuda markanız için ellerinden geleni yapmakta ve sizleri bilgilendirmektedir. Tüm aşamalardan geçtikten sonra marka tescil işlemi için hiç bir ücret ödemeden Marka Tescil Belgesi alabilirsiniz.

Paten Tescili

Paten Tescili için de Türkiye Patent Endüstrisine başvuru yapmanız gerekir. Ürününüzün kopya olup olmadığı, gerçek bir buluş olup olmadığı ve fonksiyonunu yerine getirip getirmediği incelenerek belirli süreli patenti size verilme çalışmaları başlatılır. Bu süreçte siz ürününüzün patenti çıkana kadar üretime devam edebilirsiniz. Patent Tescil İşlemleri biraz uzun bir süreçtir. Bu süreçte de bağımsız çalışan patent firmaları ile koordine olarak daha sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. Patentini almadığınız bir buluşunuz var ise bu risk teşkil eder. Çünkü sizin buluşunuzun bir başkası tarafından patenti alınarak üretilmeye başlanması durumunda bunu kanıtlamak çok zordur. Bu sebeple ürününüzün Marka Patent işlemlerini en kısa ve hızlı sürede profesyonel hizmet ile yapmalısınız.

Comments are closed.