Patent Tescili Nedir

Profesyonel Marka Tescili
Ekim 2, 2017
Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi
Ekim 4, 2017

Patent Tescili Nedir

Patent tescili yapılan bir buluş ve bir icadın dünyanın başka bir yerinde olmayan, ilk ve tek özellikte olduğunun kanıtlanması ve belgelenmesi olayıdır. Belgelenme işlemi yasal olarak geçerlilikleri ve yükümlülükleri olan firmalar tarafından gerçekleştirilip dünyaca kabul gören otoriteler tarafından yapılmaktadır. Bu otoriteler bir buluş için patent tescil belgesi vermeden önce birçok ön gereksinimden ve bir dizi araştırmadan sonra bu hakkı kişi ve kurumlara vermektedirler. Patent tescillemek gerek özel gerekse kurumsal kişilerin başvurusu neticesinde gerçekleştirilen işlemler olup bu işlemlerin her aşamasının aynı zamanda yasal bir karşılığı vardır. Patent tescili nedir sorusunun cevabını ise ilk ve tek olan bir icadın tüm haklarının korunması amacı ile başlatılan, araştırmalar ile sürdürülen ve belge ile de sonlandırılan bir süreç olduğu ifade edilebilir.

Patent Tescili İçin Nereye Başvurulur?

Patent Tescili Nedir

Patent tescili için patent tescil ofisi adı verilen kurumsal firmalara başvurulabilir. Bu firmalar resmi nitelikleri olmayan özel firmalar olup resmi kurumlar ile birlikte çalıştığı için bu anlamda yetkili olan firmalardır. Bu durum özellikle bilgi ve deneyim gerektiren bir süreç olan patent tescil işlemleri için önem arz etmekte olup patent tescili yaptırmadan önce mutlaka bir danışman firma ile görüşülmelidir. Danışman firmalar hangi ürünün ve hizmetin patente dahil hangisinin olmadığı konusunda da yönlendirmeler yapmakta ve yasal otoritelerce belirlenmiş olan tüm dünyada da kabul görerek kullanılan patent tescil sınıfları ayrımına göre icat sahibini yönlendirmektedirler. Patent başvurusu yapılabilmesi için bir ortada yarar sağlayan bir icat olması ve icadın da her aşaması ile tamamlanmış ve işlev kazanmış olması gerekmektedir.

Marka Patentin Faydaları Nelerdir?

Patent alam sürecinde ve sonucunda sağlanacak yararların en başında fikir hırsızlığının önüne geçilmesi gelir. Fikir hırsızlığı hem kişilerin emeklerine saygısızlık hem de o fikrin dönüşümü için harcanan paranın boşa gitmesi demektir. Bu sebeple kişilerin tamamen kendi emekleriyle ortaya koydukları bu icatları patent tescil merkezi aracılığı ile koruma altına alması şarttır. Marka patent yaptıran kişi ve kurumlar icatlarının tüm haklarını koruma altına almış olmakta ve bu durumu yasallaştırmaktadır.

Patent Tescili Nedir ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.