Patent Tescil Hizmetleri

Tasarım Tescillemek
Eylül 12, 2017
Patent ve Marka Tescili
Eylül 14, 2017

Patent Tescil Hizmetleri

Kullanılan markaların bir başka kişi ya da kurum tarafından kullanılmasını engellemenin tek ve etkili yolu Patent Tescili işlemlerinden yararlanmaktır. Patent Tescil Hizmetleri markanın koruma altında olmasını sağlayarak diğerleri tarafından taklit edilmesinin önünü kesmektedir. Ülkemizde bu sistem 1995 yılından bu yana uygulanmaktadır. Türk Patent enstitüsü Patent Tescil İşlemleri konusunda yardımcı olan ve ülke sınırları içerisinde markaları koruma altına almaya yetkili kuruluştur.

Patent Tescillemek, markanın yaratıcısı üzerinden diğer kişilerin rant elde ederek kişinin hak kaybına uğramasının önünü kesmektedir.

Marka Tescil işlemleri Nasıl Yapılır?

Patent Tescil Hizmetleri

Bir markaya sahip olan işletme sahipleri eskiye nazaran marka tescili konusunu daha çok önemsemektedirler. Fakat bilmekte yarar vardır ki Patent Tescil Belgesi geçerlilik süresi 10 yıldır. Bu süre bitiminde belgenin güncellenmesi gerekmektedir. Aksi halde marka koruma altında olmaktan çıkar ve başka kişilerin markayı kullanarak kazanç elde etmesi halinde herhangi bir talepte bulunmak imkansız olur.

Marka tescilleri her konu için ayrı ayrı sınıflandırılmaktadır. Örneğin birinci sınıf marka tescili için sanayi, tarım ya da fotoğrafçılık gibi alanlarda bir üretim yapılıyor olması gereklidir. Patent Tescil Sınıfları yapılan üretime göre ayrılmakta ve patent başvurusu yapacak kişinin de markasının hangi sınıfa dahil olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bu durumda süreç daha hızlı işleyecektir. Tescil ve patent alma işlemleri başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 12 ay sürmektedir. Fakat bu işlemlerin bir de evrak tamamlama süreci bulunuyor. Bu neden ile işini iyi yapan bir Patent Tescil Ofisi ile birlikte çalışmak süreci hızlandırmak açısından doğru olacaktır.

Patent Tescil Aşamaları

Patent Tescil Merkezi tarafından başlatılacak süreç sonrasında belirli aşamalar ile karşılaşılacaktır. Başvuru işleminden sonra marka değeri araştırılarak inceleme süreci başlar sonrasında 3 aylık bir ilan süreci olur ki itirazlar bu dönemde değerlendirilir. Bu süre içinde herhangi bir itiraz gelmezse geri kalan evraklar da tamamlanarak kabul işlemi gerçekleşir.

Tüm bu işlemlerde bir problem yaşanmaması halinde Türk Patent Enstitüsü marka tescil belgesini hazırlayarak ilgiliye teslim eder. Marka Patent belgesi alındıktan sonra ülke içerisinde herhangi biri ya da şirket bu markayı izinsiz bir biçimde kullanamaz.

Comments are closed.