Neden Patent Tescili

Ücretsiz Marka Araştırma
Ekim 17, 2017
Tasarım Tescil Başvurusu
Ekim 19, 2017

Neden Patent Tescili

Toplumun faydasına olan buluşların tescillenmesi gerekir. İsim hakkının alınmaması, firmanızın kopyalanması anlamına gelebilir. A firması olarak ünlenen bir şirket, A isminin tescillenmesi işlemlerini yapmadığı zaman, firmanızla aynı ismi taşıyan şirketler türeyecektir. Birçok A firması ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak, müşteri kitleniz, bu firmalara kayacaktır. Bu nedenle, tescil işlemlerini yaptırmalısınız. Neden patent tescili gereklidir? Bunun sebebi, icadınızın korunmasıdır. Tasarım özellikleriyle, isim şekliyle ve renk tercihleriyle, ürününüzü tam anlamıyla tescil ettirebilirsiniz. Böylece, sizden izinsiz hiç kimse tasarımınızı üretemez.

Büyük Bir Firma Olmak İçin İlk Adım

Neden Patent Tescili

İnternet ve televizyonda reklam vererek, iş elbiseleri ve dekor çalışmaları ile en etkileyici görseli oluşturarak, dillere destan bir firma kurdunuz. Bu çalışmaları hukuki olarak korumak için, patent tescili işlemlerini atlamayın. En önemli işlemlerden biri olan patent alma işlemleri, markalaşmanızı ve bu markalaşmanızın korunmasını sağlayacaktır. Türkiye Patent Kurumu tarafından verilen bu belge, on yıl süre ile geçerlidir. Faydalı tescil kategorisindeki bu kural, her on yılda bir tescilin yenilenmesini gerektirmektedir. İsim tescili ve tasarım tescili ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Tasarım tescil işlemlerinde, çalışmanızın üç boyutlu resmi ve teknik resim özellikleri gerekmektedir. Tasarımlar orjinal olmalıdır. Kopya başvurular, anında red edilmektedir. Ayrıca zararlı özelliklere sahip olan tasarımların başvuruları da red edilmektedir. Matematiksel formüller, biyolojiyle ilgili buluşlar ve edebiyatla ilgili buluşlar, patent tescil belgesi kategorisinin dışındadır.

Kayıt İşlemleri

Firmanın yetkilileri ve tasarımı icat eden kişiler, başvuruda tek yetkili kişilerdir. Aracı firmalara verilen vekaletler, sizin yerinize başvuru işlemlerini yapmaktadırlar. Patent tescil işlemleri alım işlemlerini sizin yerinize yürüten kuruluşlar, daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaklardır. Başvuru işlemlerinde ilk sırayı, başvurunun kabulü almaktadır. Başvurunuzun kabul süresi bir veya iki gündür. Bu süre zarfında, patent tescil merkezi tarafından, başvurunuzun onayı belli olur.

Üç aylık bir bekleme süresi, üçüncü kişilerin itiraz hakkı içindir. Bu süre içinde, itiraz çıkmazsa, artık tasarımınız tescillendi demektir. On yıl süre ile geçerli olacak, tasarım tesciline sahip olacaksınız. Bu on yılın sonunda patent tescil sınıfları kategorisinde, yeniden başvuru yapacaksınız. Tasarım veya isim hakkını aldıktan sonra, icadınız veya markanız güvence altına alınmış olacaktır.

En çok tercih edilen patent tescil fiyatları kategorisinde, faydalı tasarım tescil işlemleri vardır. Sosyal hayatta kullanışlı olması gereken bu tasarımların, sanayide üretim özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Marka patent işlemleri için, firmamız en iyi çalışma sistemlerini sunmaktadır.

Neden Patent Tescili ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.