Neden Marka Tescili

Tasarım Tescil Fiyatları
Ekim 24, 2017
Tasarım Tescil İşlemleri
Ekim 26, 2017

Neden Marka Tescili

Markalaşmanın önemli unsuru, en iyi ismi seçmek ve bu ismi tescillemektir. Reklam organizasyonları ve diğer çalışma teknikleriyle tanıtım işlemlerine geçmeniz için, tescil işlemleri hayati önem taşımaktadır. Neden marka tescili? sorusu, cevabı merak edilen bir sorudur. Markalaşan ürünlerinizin isimleri, tasarım özellikleri ve benzeri özellikler, başkaları tarafından kullanılmaması için, marka tescil merkezi işlemleriyle korunmalıdır. Yıllarca emek vererek yaptığınız icatların, başkaları tarafından yapılıp satılmaması için, tescil işlemlerini yaptırmalısınız.

Tescil İşlemleri

Neden Marka Tescili

Bu işlemin gerçekleşmesi için zorunlu belgeler vardır. İsim hakkını isteyen şirketlerde, kurucu başkanın kimlik bilgileri ve imzası, tasarım tescili işlemlerinde ise, tasarımı yapan kişinin kimlik bilgileri, başvuru belgesinde bulunması gerekir. Başvuru işlemlerinde, marka tescil fiyatları, başvuruda ve asıl kayıtta ayrı ayrı alınmaktadır. İlk başvuru, tasarımınızın tescile uygun olup olmadığı ile ilgili bir işlemdir. Çalışmanız için belirlediğiniz marka tescili renkleri, isim ve benzeri özellikler, Türk Patent Kurumu tarafından incelenir ve tescile uygun olup olmadığı tespit edilir. Bu işlemden sonra, üçüncü kişilerin şikayetleri beklenir. Benzer ürünleri olanlar veya isim tescilinde benzer isimlere sahip olanlar, bu üç aylık sürede, şikayet etme hakkına sahip olmaktadır. Marka tescil belgesi alım işlemleri, bu itiraz süresinin bitimi ile başlar. İtiraz eden olmayınca, kurul size tescil belgesini verecektir.

Çeşitleri

Marka konusunda belirlenen tescil işlemleri, üç çeşittir. İncelemeli tescil işlemleri, incelemesiz tescil işlemleri ve en sık tercih edilen faydalı model tescil işlemleridir. Faydalı modellerde teşvik vardır ve on yılda bir yenilenmesi gereken tescil belgesine sahiptir. Marka tescil işlemleri kategorisinde, faydalı modelde, sanayide üretilebilecek özellikler aranmaktadır. Günlük yaşantımızda kullanılabilecek özelliklere sahip olması, tasarımın tescillenmesi için önem arz etmektedir. Tescil işlemlerinin en önemli konusu, orjinalliktir.

Daha önceden tasarlanan veya tescil hakkı alınmış olan hiç bir başvuru kabul edilmemektedir. Her tasarım için de tescil başvuru yapamazsınız. Marka tescil sınıfları kategorisindeki işlemlerde, topluma zararlı olan tasarımlara tescil hakkı verilmemektedir. Ayrıca, matematik denklemleri, biyoloji ile ilgili buluşlar ve edebiyat ile ilgili buluşlar da tescillenmemektedir. Bu konuda uzman olan firmamız, yapacağınız başvurunun marka patent işlemleri için uygun olup olmadığı konusunda yardımcı olmaktadır. Kısa zamanda, patent işlemlerini çözüme kavuşturmaktayız.

Neden Marka Tescili sorusunun cevabını tam bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.