Marka Ve Patent Tescil Hizmetleri

Profesyonel Patent Tescili
Eylül 15, 2017
Marka Tescil Ofisi
Eylül 19, 2017

Marka Ve Patent Tescil Hizmetleri

Marka ve patent tescilletmek bir üründen ziyade bir fikri ve o fikrin ürününü yasal olarak koruma altına almak demektir. Böylece fikir hırsızlığı konusunda önlemler alınmış olur ve patentli bir ürünün ya da tescilli bir markanın kullanılması ya da benzerinin yapılarak o patent üstünden herhangi bir fayda ya da ticari olarak kazanç sağlanmaya çalışılmasının çok büyük cezaları vardır. Bu yüzden patent ve marka tescili hem koruyucu hem de caydırıcı bir hizmettir. Aynı zamanda da alınabilecek en mantıklı yasal önlemdir.

Tescil Alınabilmesi İçin Gereklilikler

Marka Ve Patent Tescil Hizmetleri

Bu korumaya haiz olabilmek için belirli şartlar ve gereklilikler mevcuttur. Marka tescili ve patent tescili konularında ilk kural ve olmazsa olmazı ise patent tesciline konu olan fikrin daha önce kimse tarafından kullanılmamış olmasıdır. Bu fikir yalnızca bir ürün olmamakla beraber aynı zamanda interaktif bir uygulama ya da bir hizmet de olabilir. Bu durumlarda da o hizmetin ya da o uygulanmanın hedeflediği amaca bakılarak benzerlik yönünden karar verilmelidir. Ortaya konan ürünlerde ise tüm teknik özellikler net olarak bilinmeli ve paten tescili bu şekilde yapılmalıdır.

Marka Patent Tescili Yapan Kurumlar

Marka ve patent tescil hizmetleri bazı özel kurumlar tarafından yapılır. Bu kurumlar her ne kadar özel kurumlar olsa da kurum bünyesindeki uzman kişiler gerekli olan yasal merciler ile görüşüp uluslararası geçerliliği olan marka tescil belgesi verdiklerinden güvenilir kurumlardır. Başvuru süreci ile başlayan patent tescil işlemleri ürün ile ilgili özelliklerin konuya hakim ve teknik inceleme yapabilecek bir bilirkişi tarafından incelenmesi ile devam eder. İnceleme sonucu aynı zamanda ürünün sağladığı faydalar ve çevreye ya da insanlara verebileceği olası zararlar da göz önüne alınmış olur. Marka tescillemek patent tescil sınıfları konusunda da bilgi sahibi olmayı gerektirir. Bu konularda uzmanlar gerekli bilgiye ve eğitime sahip olduklarından marka patent sürecinde bir uzman firma ile beraber çalışmak hem sürecin daha etkin ve faydalı kullanılmasını hem de her adımın takip edilerek ne zaman sona ulaşılacağını ve marka patent belgesinin teslim alınacağını bilmenizi sağlar.

Comments are closed.