Marka Tescillemek

Marka Tescili Nedir
Eylül 28, 2017
Profesyonel Marka Tescili
Ekim 2, 2017

Marka Tescillemek

Marka patent işlemi daha önce ortaya konulmamış ve kimse tarafından üretilmemiş bir ürünün, bir hizmetin ya da bir aracın üretilmesi ile başlayan bir süreç olup belli şartların karşılandığı durumlarda kişiye hem madden hem de manen birçok avantaj sağlayan bir işlemdir. Marka tescili sürecini başlatmak için öncelikli ve temel adım olarak bir marka yaratılmalıdır. Bu marka bir ürüne dair ya da bir hizmete dair bir marka olabilir. Burada ana amaç ise bir kitleye, bir kamu yararına ya da bir topluma hizmet veriyor olması ve faydalı yönlerinin kullanılabilir ve erişilebilir bir marka olması şartıdır.

Marka Tescil Süreci Nasıl Başlar?

Marka Tescillemek

Marka tescillemek bir üretici ve bir fikir sahibi tarafından ortaya bir marka koyulduktan sonra başlar. Bu amaçla görev alan kurumlara da marka tescil merkezi adı verilmektedir. Marka tescil merkezlerinde bu konular ile ilgili özel eğitimler almış ve konular ile ilgili tecrübe kazanmış patent uzmanları ve marka tescil uzmanları görev yapmaktadır. Marka tescili yaptırmak için bu markanın daha önce kimse tarafından tescillenmemiş olması gerekmektedir. Bu durum marka tescil işlemleri için ilk basamaktır ve markanın kullanılıp kullanılmadığının araştırmasının yapılması için tüm ülke çapında ve aynı zamanda da yurt dışında patent ve tescil kurumlarında detaylı ve uzun süren araştırmalar yapılmaktadır. Marka tescil belgesi olmak bu sebepler bu kadar uzun sürmektedir.

Marka Tescil Sürecinde Neler Yapılmaktadır?

Marka tescil ettirmek için başvurular ve tüm dünya çapında yapılan marka araştırmasından sonra tescile konu olan markanın olumlu ve olumsuz özelliklerinin incelenmesi ile devam eder. Marka patenti ürünler için ve hizmetler için farklı farklı kategorilerde değerlendirmeye alınmaktadır. Bu kategoriler de kendi içinde ayrı sınıflardan oluşturulmaktadır ve marka tescil sınıfları adı verilen bu sınıflar için farklı gereklilikler mevcuttur. Marka patent süreci her başvuru ve her ürün için farklı sürelerde sonuca ulaşabilir, bu noktada marka patent başvuruları genelde aracı firmalar ile gerçekleştirilerek takibinin de daha kolay yapılabilmesi sağlanır, böylece her başvurunun hızlı değerlendirilip olumlu sonuç alınması da sağlanabilir.

Tescil süresinin öncesi ve sonrası hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.