Marka Tescili Nedir

Marka Tescil Merkezi
Eylül 27, 2017
Marka Tescillemek
Eylül 29, 2017

Marka Tescili Nedir

Marka, bir ürünün ya da bir hizmetin adı olarak belirlenmekte ve insanlar arasında bilinmesi ve bu hizmeti ya da ürünü hatırlatması için kullanılan bir kısa addır. Bu isim ürün ya da hizmet özelliklerini çağrıştıracak bir isim olabildiği gibi tasarımcı kişinin karar verebileceği herhangi bir isim de olabilir. Marka tescili nedir sorusunun cevabı ise marka olarak adlandırılan ürün ya da hizmet ismi belirlendikten sonra başlayan bir aşamadır. Bu aşama verilen ismin tüm haklarının koruma altına alınmasıdır ve bir marka tescillemek oldukça uzun ve meşakatli bir işlemdir. Bu işlem sonucunda söz konusu marka ve sahip oldukları ürüne ya da yer aldığı hizmet grubuna göre özel olarak belirlenen marka tescil belgesi hazırlanır ve tasarımcıya verilir.

Marka Tescili İçin Ne Gerekir?

Bir markanın tescil edilebilmesi için belirli olan bazı özel kurallar ile aynı zamanda genel kurallar da mevcuttur. Bu kuralların ilk başta geleni ve şüphesiz ki en önemlisi tescil yapılmak istenen marka isminin daha önce kimse tarafından kullanılmamış yanı tescil altına alınmamış olmasıdır. Bu tescil yalnızca yaşanılan ülke değil tüm dünya ülkeleri için söz konusudur ve markanın daha önce kullanılıp kullanılmadığında dair yapılan araştırma da uluslararası bir araştırmadır. Araştırmayı her ülkede marka tescil merkezi adı verilen kuruluşlar yapar. Bu kuruluşlarda marka uzmanları gerekli özel ve genel şartları tasarım sahibine açıklarlar. Şartları taşıyan markalar için marka tescil işlemleri uzman kişiler tarafından başlatılır.

Marka Tescil Süreci Nasıl İlerler?

Marka tescil ettirmek isteyen kişi ve kuruluşlar marka tescil merkezlerine başvuru yaparak sürecin başlamasını sağlarlar. Gerekli araştırmalar yapılırken bir yandan da marka isminin teknik inceleme süreci devam eder. Marka ile ilgili teknik detaylar çözüldükten sonra markanın konu olacağı ürünler ve işler tek tek tanımlanır. Marka tescili sürecinin sonuna gelindiğinde ise isim hakkı denilen durum ortaya çıkar ve markaya yönelik özel belgeler düzenlenir. Tescilin konu olduğu durumlar birbirinden farklı olmakla beraber marka tescil sınıfları bu konuları içeriklerine göre ayırmaktadır. Marka patent işlemlerinin tümü uzman firmalarca gerçekleştirilir.

Marka Tescili Nedir hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.