Marka Tescil Merkezi

Marka Tescil Belgesi
Eylül 26, 2017
Marka Tescili Nedir
Eylül 28, 2017

Marka Tescil Merkezi

Firmaları birbirinden ayıran onların markalarıdır. Özellikle kelimeler, şekiller, harf ve sayılarla ürünlerin ambalaj ve çizimleriyle ilgili her türlü işaretlerden oluşabilir. Marka tescili sonrasında ise satılıp kiralanabilen mallar gibi markalarda sahibinin bir mülkiyeti olur. Sadece tescil yapılan ülke için geçerli olan patentler firmaların kurumsallaşması için gerekli görülmektedir. Marka tescil işlemleri firmanın işaretinin yasal yollarla korunmasını sağlamaktadır. Türk Patent Enstitüsü tarafından marka patent yapılmaktadır.

Marka Tescilinin önemi nedir?

Marka Tescil Merkezi

İşletmelerin karakteristik özelliklerini taşıyan ve yansıtan özenle ve uzun uğraşlar sonrasında oluşturulan işaret veya sembolleri markalaştırılarak özenle korunmalıdır. Marka tescil ettirmek firmaların önemli bir kurumsallaşma adımıdır. Bu sayede işletme isminin kullanılarak bundan kazanç elde etmek isteyen firmaların önüne geçilebilmektedir. Tabelalarda kullanılan isimler tescilli isimler olup firmaların hatırlanması için çok önemlidir. Tekel altına alınan mal veya hizmetler sayesinde taklit edilmenin önüne geçilmektedir. Bu belge sayesinde hukuki hak talebi mümkün olmaktadır. Ayrıca TSE belgesi almak için gerekli evraklar içerisinde marka tescili de yer almaktadır.

Marka Tescili İşlemi Nasıl Yapılır?

Tescil başvuruları marka tescil merkezi olarak bilinen Ankara ilinde bulunan Türk Patent Kurumu’na yapılır. Ayrıca elektronik imza sahibi olanlar internet üzerinden de başvuruda bulunabilirler. Marka tescili konusunda danışman firmalar yoluyla tescil işlemleri yapılabilmektedir. İşlemler 30 ile 60 dakika da tamamlanmaktadır. Kurumun incelemesi daha fazla sürmektedir. Bu incelemede işaret ve sembollerin uygunsuz içerik taşıyıp taşımadıklarına bakılır. Tescil işlemi sonucunda 10 yıllık sürecek bir koruma sağlanmış olacaktır. Bu sayede korunan marka ve özellikleri 10 yıl geçtikten sonra ve hatta son gün beklenmeden tekrar marka tescil ettirmek gerekir. Devir, satış, bayilik gibi ticari haklar tescil işlemi ile elde edilmektedir. Marka tescil belgesi almak için istenen evraklar şahıs veya tüzel kişiliğe göre farklılık göstermektedir. Marka tescil sınıfları iki çeşittir. Şahıs başvurularında kimlik ve logo, şirket başvurularında vergi levhası, imza sirküleri ve logo gerekmektedir.

Tescillenemeyecek Markalar Nelerdir?

Ayırt edici özelliği bulunmayan işletmeler ile işaret veya sembollerinin baskı yoluyla çoğaltılması mümkün olmayan işletmeler için marka tescillemek mümkün olmamaktadır. Daha önce tescillenmiş olan şekil, sembol ve işaretler tekrar tescil edilmemektedir. Dini semboller, kamu düzenini bozacak amblem ve armalarla marka patent işlemi yapılmamaktadır.

Firmaların mal ve hizmetlerini birbirinden ayıran, kısaca sinai mülkiyet anlamına gelen Marka Patent incelemeli ve incelemesiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Marka patenti sahibine patentlenen ürünü kullanma ve satma yetkisi vermektedir.

Marka Tescil Merkezi ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.