Marka Tescil Hizmetleri

İstanbul Patent Firmaları
Ağustos 31, 2017
Tasarım Tescil Uzmanı
Eylül 6, 2017

Marka Tescili Ne İçin Yapılır?

Marka, bir mal veya hizmetin ayırt edilmesi için kullanılan sözcük, şekil, sayı gibi çizimlerle ifade edilebilen işaretlendirmeye denilmektedir.

1995 yılından sonra yürürlüğe giren Markaların Korunması Kanunu ile işletmeler kullandıkları markaları tescil ettirir korumaya almaya başlamıştır. Maddi ve manevi sorunların ilerleyen dönemlerde çıkmaması için marka tescilinin yapılmasına önem verilmelidir.

Tescil hakkı 10 yıl geçerlidir. Başka kuruluşlar söz konusu markayı kullanamaz veya taklit edemez. Marka tescilinin getirdiği kolaylıklar arasında TSE Kalite Belgelendirmesi alma, com.tr uzantılı adreslerin alınabilmesidir.

Marka Tescili İçin Neler Yapılmalıdır?

Marka Tescil Hizmetleri

Marka tescilini alabilmek için öncelikle yetkili Marka Tescil Hizmetleri ile eğer markanın patenti alınmak isteniyorsa Patent Tescil Merkezi ile bağlantı kurulmalıdır. Başvuru öncesinde gerekli bilgiler alınmalı ve gerekli evraklar hazır edilmelidir.

Marka, bir şahıs üzerine alınacaksa: şahsın kimlik bilgiler, adresi, numarası, resmi ve marka vekâletnamesi doldurması gerekir. Marka bir işaret veya logo içeriyorsa gerekli bilgileri dosyaya eklenmelidir.

Marka, bir şirket veya kurum üzerine alınacaksa: şirket veya kurumun yetkilendirdiği kişiye ait vekaletname, şirketin adres ve iletişim bilgilerinin olduğu evrak, ticaret sicil evrağı, vergi numarası, şirket faaliyet belgesi gerekmektedir. Marka bir logo veya işaret içeriyorsa dökümanının dosyaya eklenmesi gerekmektedir.

Marka tescil süreci şu aşamalardan oluşur :

– Markanın koruması ile ilgili bilgilerin verilmesi

– Marka başvurusu için gerekli belgelerin hazırlanması

– Markanın sorgulanması

– Marka başvurusunun online sistemler üzerinden yapılması

– Marka başvurusunun TSE tarafından incelenmesi ve hukuki açıdan değerlendirilmesi

– Marka başvurusunun Resmi Marka Bülteni aracılığıyla ilan edilmesi

– Markanın tescil belgesi almaya hak kazanmasıdır.

Patent Tescil Ettirmek Nasıl Olur?

Patent Tescili, bir buluşun patentinin onaylanmasıyla olur. Patentlenen buluş, kişinin veya firmanın mülkiyeti haline gelir. Alındıkları ülkelerde hak sahipliği geçerlidir. Patent Tescil Ettirmek için gereken Patent Tescil İşlemleri Türkiye Patent Kurumu tarafından yapılır.

Patent tescillemek için gerekli evraklar :

– Buluş için başvuru dilekçesi

– Buluşun korunması istenen teknik özellikleri

– Buluşa ait teknik çizim ve buluşu tarif eden betimleyici yazı

Marka Patent işlemleri için hazırlanan evraklar Türk Patent Kurumu’na verilerek süreç başlatılmaktadır.

Marka Tescil Hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.