Marka Tescil Belgesi

Patent Tescili İstanbul
Eylül 25, 2017
Marka Tescil Merkezi
Eylül 27, 2017

Marka Tescil Belgesi

Günümüzde markalaşmak gittikçe önem kazanan bir durumdur. Her firma için Ürettiği ürünün kendi marka ve mağazalarına kazanç getirmesi ve işlerin büyümesi için markalaşmak önem kazanmıştır. Marka tescili, pazara sunacağınız bir ürün tanınmış olan markanız güvencesi ile satışa çıktığında hem müşterilerinizin sizi rahatça bulabilmesi, hem de ürün kalitenize güvenerek alış veriş yapması için büyümenin ilk adımıdır.

Marka Tescil İşlemleri Nelerdir?

Marka Tescil Belgesi

Markanızı tescil ettirmek ve marka tescil belgesi başvurusu için bağımsız çalışan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar bireysel başvurularda oluşabilecek eksikliklerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Uzun bir süreç olan marka tescillemek sürecinde bu firmalardan alacağınız profesyonel yardımlar ile bu süreci kısaltabilir başvuru sırasında ve sonraki takip dönemlerinde kontrolü daha kolay sağlayabilirsiniz. Marka tescil merkezi, ülkemizde Türkiye Patent Kurumu tarafından yürütülmektedir. Marka tescil sınıfları ve aşamaları şu şekildedir;

Marka tescilinde ilk aşama markanızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu konuda titiz davranmalısınız. Seçeceğiniz marka diğer tescillenmiş markalardan farklı olmalıdır. Yaptığınız başvuru sonucunda marka adınız ile ilgili marka benzerlik resmi araştırması yapılacaktır. Resmi araştırma harcı için çok cüzi bir miktar ödeyerek marka benzerlik araştırması yaptırabilir ve tescil işlemlerinde hız kazanabilirsiniz. Başvuru dosyalarınızı hazırlayarak TPE’nin inceleme ve araştırma sürecini başlatabilirsiniz. Bu başvuru sonucunda herhangi bir eksiklik veya tescile engel bir durum yoksa tescil süreciniz başlamış olur. Eğer markanız tescil edilemeyecek ise reddedilir ve reddedilme gerekçesi ile size sunulur. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra eğer reddedilme kararına itiraz etmek istiyorsanız TPE kararına itiraz sürecini başlatabilirsiniz. Eğer tekrar olumsuz bir dönüş olursa son itiraz hakkınızı sizin adınıza YİDK yapar. Süreç devam ederken bu son itiraz hakkınızda markanız onaylanırsa tescil işlemleri başarılı olur, eğer onaylanmaz ise markanız kesin olarak reddedilir. İşlemleriniz onaylandıktan sonra tescil belgenizin harcını yatırmanız gerekir. Yaklaşık 60 ile 90 gün arasında belgeniz çıkar. Tescil süresi 10 yıldır. Her 10 yılda bir harç yatırarak tescil sürenizi uzatabilirsiniz.

Marka Tescil Ettirmek Neden Önemlidir?

Markanızı güvence altına almak, sizin adınızı ve markanızı kullanmak isteyenlere karşı haklarınızı korumak için marka tescil ettirmek önemlidir. Tescil sürecinde sizlere her türlü evrak hazırlığı ve işlem takibinde, Marka Patent işlemlerinizin itiraz ve onay süreçlerinin takibinde yardımcı olabilecek ve bu süreci en uygun koşullarda yürütecek güvenilir firmalar ile çalışmanız, adınızın güvenliği için önemlidir.

Comments are closed.