Faydalı Model Tescili

Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi
Ekim 4, 2017
Marka Tescil Uzmanı
Ekim 6, 2017

Faydalı Model Tescili

İsim hakkı almanın önemi, son zamanlarda daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Özellikle, bin bir emekle tasarlanan ürünlerin, başkaları tarafından çalınması ile birlikte, tescilin önemi bir kat daha artmıştır. Faydalı model tescili işlemi olarak bilinen yöntem, teşviklidir. Ayrıca, on yıl geçerlilik süresi vardır. Sanayide üretilebilen ve faydalı olan bütün buluşlar, tescil işlemlerinde işlemleri en kolay olan sınıftır.

Tescilin Önemi Nedir?

Faydalı Model Tescili

Bir icadın veya bir buluşun, sizden başkası tarafından üretilmemesi veya satılmaması için, tescil işlemlerini yaptırmak zorundasınız. Bu şekilde, ürününüzü koruma altına almış olursunuz. İnsanlara göre, farklı şekillerde, farklı işleve ve farklı renklere sahip tasarımlar, orjinaldir. Patent tescili faydalı model, bu konuda en iyi çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok bu kategoride talep gerçekleşmektedir.

Tescil İşlemleri

Bu işlemlerde, öncelikle başvuruya yapan kişi, şirket sahibi veya tasarımın sahibi olmalıdır. Tescili istenen isim, şirket sahibinin bilgileri ve iletişim bilgileri, isim tescilinde istenen bilgilerdir. Tasarım tescil işlemlerinde ise, tasarımın üç boyutlu resmi ve tasarım sahibine ait başvuru formu gibi belgeler istenmektedir. Tasarım tescili işlemlerinde önemli olan konu, orjinalliktir. Biyoloji dalında, matematik dalında ve edebiyat dalındaki tasarımlar, tescil kapsamın girmemektedir.

Her Ülke İçin Ayrı Ayrı Patent Almalısınız

Tasarımınızı bir ülkede üretecekseniz, o ülkenin patent kuruluna başvurup, tescil hakkını almalısınız. On yıl süreyle kullanılan bu patentler, süre sonunda yenilenmesi gerekmektedir. Kullanım hakkının sürekli olarak sizde kalması için, işlemlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Marka tescili işlemleriyle, üçüncü kişiler, markanızı kullanamaz. Kullandığı taktirde, kanuni yaptırımlardan faydalanabilirsiniz.

Tasarım işlemlerinde, belli bir sınırlama vardır. Kamuya zararlı buluşlar, yeni olmayan buluşlar, ayırt edici özelliklere sahip olmayan buluşlar, tasarım tescil işlemlerinde onaylanmayan buluşlardır. Marka patent hizmetleri kategorisinde, söz sahibi olan firmamız, her türlü patent işlemini gerçekleştirmektedir. Başvuru işlemlerinde, firma sahipleri ve tasarım sahipleri yetkilidir.

Sizin adınıza noter onaysız, isim ve kaşeden oluşan bir vekaletname ile tescil işlemlerini yürütebilmekteyiz. Tescil işlemlerinin kısa zamanda çözüme kavuşması için, bu konuda tecrübeli olan firmamızın tercih edebilirsiniz. Markalaşan isimlerinizi ve özel tasarımlarınızı, on yıl boyunca tescillediğiniz zaman, başkaları tarafından kullanılmamaktadır.

Comments are closed.