Endüstriyel Tasarım Tescili

Tasarım Tescil Uzmanı
Eylül 6, 2017
Tasarım Tescil Hizmetleri
Eylül 8, 2017

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir, Tescil Aşamaları Nasıldır?

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

Endüstriyel tasarım tescili; ürünleri dış tasarımları ile koruma altına alan, tescil sahibine tasarımını kullanma hakkı veren bir sistemdir. Böylece; Endüstriyel Tasarım Tescili ile koruma altına alınmış bir tasarım, sahibinin izni olmadan üçüncü kişiler tarafından üretilemez, satılamaz, ticari amaçla sözleşme konusuna taraf olamaz. 554 sayılı Kanun ile sadece tescilli tasarımlar koruma altına alınmaktadır. Endüstriyel Tasarım Tescili ile üretilen ürünler şekil, renk, ambalaj, ölçü ve kullanım şekilleri göz önüne alınarak ayırt edebilmelerini sağlanmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Tescili Özellikleri

Endüstriyel Tasarım Tescili

Bir tasarımın tescil edilebilmesi için bazı özellikler gerekmektedir. Tasarım Tescil Uzmanı tarafından yürütülen endüstriyel tasarım tecil işlemlerinde ürünlerin tescile konu olabilmesi için şu özellikleri taşıması gerekmektedir:

Yenilik: Tescil edilecek ürün tasarımı daha önce hiçbir yerde kamuoyuna sunulmamış olmalı.

Ayırt Edilebilirlilik: Endüstriyel bir tasarımın tescil edilebilmesi için akılda kalıcı, ayırt edici bir niteliğe sahip olması gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Başvuru Aşamaları

Tasarım Tescillemek isteyen kişilerin izlemesi gereken adımları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle buluş sahibi veya marka patent vekili gerekli evrakları hazırlayarak Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapar.

Tıpkı Marka Tescili işlemleri gibi yürütülen bu süreçte; başvurunun ardından uzmanlar, Kanun maddelerine göre ürün incelemesi yaparlar.

İnceleme sonucu olumlu ise ürün tescil kararı Endüstriyel Tasarım Bülteni’nde yayınlanır. İnceleme olumsuz ise başvuru dosyası, eksikliklerin giderilmesi için başvuru sahibine iade edilir.

Altı ay boyunca bültende yayınlanan tasarım ilanına herhangi bir itirazın gelmemesi ile başvuru sahibine Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi verilir.

Marka Ve Patent Hizmetleri

Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi alma sürecinde daima sizlerin yanında olan Marka Patent uzmanı firmamız, her türlü tescil işlemlerinde sizlere destek olmaktadır. Deneyimli personeli ile sizlere en iyi hizmeti sunan firmamızda ürünlerinizi kolayca tescil ettirebilirsiniz. Patent ve Marka Tescillemek isteyen kişilere yüzde yüz müşteri memnuniyeti çerçevesinde hizmet veren firmamızla yasalara en uygun şekilde tescil işlemleriniz yapılmaktadır. Üstelik bu hizmetler sizlere en uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Kaliteyi en uygun fiyatlarla yakalayabileceğiniz Patent Tescili işlemleriniz hatasız ve en hızlı şekilde yerine getirilmektedir. Firmamız uzmanları tescil işlemlerinizi en kısa zamanda sorunsuz bir şekilde tamamlamaktadır. Böylece, Patent Tescili işlemlerinizde hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf edebileceksiniz. Siz de kolay ve hızlı bir şekilde marka patent tescil işlemlerinizi tamamlamak istiyorsanız, firmamız uzmanları ile görüşebilirsiniz.

Endüstiryel Tasarım Tescili ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.