Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi

Patent Tescili Nedir
Ekim 3, 2017
Faydalı Model Tescili
Ekim 5, 2017

Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi

İnsanoğlunun Dünyaya gönderildiği zamandan bu yana, insanoğlu, birçok icat yapmıştır. Günümüz teknolojinin temelini oluşturan bu icatlar, günümüzde büyük bir hızla üretilmeye devam etmektedir. Tasarım dünyasında gerçekleştirilen bu tasarım işlemlerinde, tescil işlemleri, önemli bir yer tutmaktadır. Tescil işlemleriyle, tasarımlarınızın tasarrufu, sadece size ait oluyor. Tasarımın projesi, yapısı, özellikleri ve renkleri, endüstriyel tasarım tescil belgesi işlemleri, önemli konulardır. Üç boyutlu resim, teknik resim modeli, tasarımı yapan kişinin tam bilgileri ve başvuru formu, tasarımların tescillenmesinde istenen belgelerdir.

Endüstriyel Alanda Yapılan Çalışmalar

Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi

İnsanlığın her geçen gün ihtiyacı artmaktadır ve faydalı icatların önemi artmaktadır. TÜBİTAK, bu konuda teşvik vererek, bu faydalı tasarımların oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Tasarımların icat edilmesi kadar, tasarımın korunması da hayati önem taşımaktadır. Bütün emeğinizin heba olmaması için, tasarım tescil merkezi kategorisinde, tescil işlemlerini yaptırmanız gerekir. Bu belgeyi aldıktan sonra, ürününüzü üretmek isteyenlerle, resmi platformda anlaşabilirsiniz ve patent parası alabilirsiniz.

İsterseniz, tasarımınızın patentini kolaylıkla satabilirsiniz. Tasarım tescil fiyatları sınıfında belirlenen fiyatlarla, Türkiye Patent Kurumuna başvurarak, patentinizi alabilirsiniz. Başvuruyu, tasarımın sahibi yapabilir. Kimlik bilgilerinin yanı sıra, tasarımın adı, rengi, projesi veya resmi, ekte bulunmalıdır. Bir içerisinde, projenizin tasarımı için olumlu veya olumsuz bir yanıt alabilirsiniz. Üç ay bekleme süresi, tasarımınız hakkında itiraz yapacaklar için verilen süredir. Bu süre sonunda asıl tescil işlemi yapılarak, tescil belgesi verilir.

Faydalı Model

Faydalı kategorisindeki tescil belgeleri, on yılda bir kullanılmaktadır. Tasarım tescil sınıfları kategorisinin en önemli bölümünü, faydalı tescil belgeleri oluşturmaktadır. Üretilebilir olması ve satılabilir olması gerekir. Biyolojiyle, matematikle veya edebiyatla ilgili tasarımlara tasarım tescil işlemleri uygulanmamaktadır. Her ülke için ayrı ayrı belge alınması gerekir. Farklı bir ülkede, tasarımınızı pazarlamak istiyorsanız, o ülkeye ait tasarım tescil belgesi işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

Renk bakımından, şekil bakımından ve fonksiyonel özellik bakımından farklı olan tasarımlara, orjinal özelliklere sahip olan çalışmalara, tescil belgesi verilmektedir. Piyasada bulunan veya benzer olan tasarımlara, tasarım tescili verilmemektedir. Bu konuda profesyonel bir yardım almak isteyenler için, marka patent konusunda söz sahibi olan firmamızdan yardım alabilirsiniz. Tasarımınızın patent işlemleri, marka patent işlemleri ve diğer tescil işlemleri, uzman kadromuz tarafından kısa zamanda çözüme kavuşturulmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.