Endüstriyel Tasarım Nedir ?

Marka Tescil Başvurusu
Aralık 18, 2017
Marka Tescil Sorgulama
Aralık 25, 2017

Endüstriyel Tasarım Nedir ?

Tasarımlar bir üretim prosesinin sonunda ortaya çıkanlar ürünlerdir. Bu ürünler daha önce yapılmış olan bir ürünün benzeri ya da aynısı olabileceği gibi sektörde tamamı ile yeni ve benzersiz olan bir ürün de olabilmektedir. Bu ürünlere aynı zamanda buluş ya da icat da denilebilir. Endüstriyel tasarım nedir sorusunun cevabı ise yukarıdaki açıklamalara ek olarak şu kısa tanım ile açıklanabilir. Endüstriyel tasarım; kullanım alanı toplu yaşam alanları, üretim alanı ise endüstri olan ürünlerin tasarlanarak üretimi sonucu meydana bir ürün getirilmesidir. Bu ürünler eğer aynı ürünler ise seri üretim, farklı ürünler ise de tasarım adını alırlar. Her tasarım yeni özellikler taşır ve icat niteliğinde olan bu tasarımların özellikleri mutlaka tasarım tescili ile koruma altına alınmalıdır. Tasarım tescillemek bir ürünü yalnızca koruma altına almak ile kalmaz aynı zamanda bu ürünlerin dünyanın başka bir yerinde kullanılmasının da tamamı ile önüne geçer. Bu sayede ürünler hem benzersiz hem de almış olduğu tasarım tescil belgesi sayesinde tek olur.

Tasarım Tescili Yapan Kurumlar

Endüstriyel Tasarım Nedir ?

Tasarım tescil işlemleri bu hizmeti veren aracı kurumlar aracılığı ile de yapılabilmektedir. Bu kurumlar kişilerin taleplerini değerlendirmeye almadan önce tasarım tescil hizmetleri ile ilgili genel bilgiler de vermektedir. Günümüzde birçok kişi tasarım tescilinin kendine sağladığı faydalardan haberdar değildir. Bu sebeple de icat edilen birçok ürün insanların beğenisine sunulmadan emek hırsızları tarafından çalınmakta ve başka şekillerde piyasaya sürülmektedir. Bu durum da birçok kişinin hakkının ve fikrinin gasp edilmesi demektir.

Tasarım Tescil Aşamaları

Tasarım tescili yapılırken belirli aşamalardan geçilir. Bu aşamalar başvurunun değerlendirilmesi, başvurunun daha önce başka bir dünya ülkesinde tasarım tescili alıp almadığı, daha önce tasarım tescili alan ürünler ile benzerlik oranları ve ürünün fonksiyonel özelliklerinin bilirkişi tarafından araştırılması gibi aşamalardır. Tasarım tescil fiyatları da bu aşamalara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Marka patent işlemi ise size ait olan bir markanın tıpkı icat ve tasarımlar gibi kullanma haklarının yasal olarak koruma altına alınmasıdır. Bu işlem sonunda da marka sahibine marka patent belgesi düzenlenmektedir.

Endüstriyel Tasarım Nedir ? Sorusuna daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.